Český střelecký svaz

Český střelecký svaz
Jihomoravské KS    Středočeské KS

ČSS, z.s. Krajské sdružení Vysočina

SSK Černovice

Černovický ležák.

Je známý v Čechách i v Evropě. Milovníky zlatavého moku ale možná trochu zklamu, protože se opravdu nezačalo v Černovicích vařit pivo. Mám totiž na mysli disciplínu sportovní střelby - malorážka 60 ran vleže. Už několik let se střelci našeho klubu v této disciplíně prosazují. Mohl bych jmenovat, ale seznam by byl poměrně dlouhý.

Po strastiplné koronavirové a kůrovcové kalamitě, (nevím, co nám ublížilo víc), se nám dočasně otevřelo několik závodů. Poslední, a to na hygienickou výjimku, bylo Mistrovství ČR v Plzni. Tréninky poslední měsíc byly velmi chudé, výsledky nebyly dobré, ale hlavně byla stálá obava, jestli se vůbec někam pojede.

Nakonec to klaplo a první odjeli ve čtvrtek 17. září Petr a Petr. Kluci se na první závod asi velmi dobře vyspali, protože jsem nevěřil vlastním očím, když stříleli. To je ten ležák! Petr Nymburský si vystřelil zlatou medaili a Titul mistr ČR v kategorii muži, když o pouhou jednu desetinu bodu přestřílel Matta Emmonse (ten šikovný Američan bydlí v Plzni a střílí za Duklu Plzeň). Bylo to v osobním rekordu a zároveň získal ještě zlato v soutěži týmů. Kousek od těchto dvou chlapíků ležel na střelnici i Petr Zíka a souběžně střílel v kategorii juniorů. Dal si také osobák a vystřelil si bronz!! Pro změnu byl ten, kterému ta desetinka chyběla ke stříbru. Tak chlapci, ještě nejsem v Plzni a už máme 3 placky!!! To ještě s sebou pár želízek vezu.

V sobotu ráno byla zima jako prase. Čtyři stupně nad nulou. Katka Michálková nasadila drtič mrazu - vlněné termoprádlo, ale stejně se klepala jak ratlík. Střílela se polohovka - 3x40 ran. Skoro tři hodiny. Výsledek byl průměrný. Další směnu opět nastupovali kluci a také 3x40 polohový závod. Petr Zíka v juniorech si s přehledem pohlídal postup do finále a tam skvěle bojoval o placku. Už to vypadalo na bronz, když jeho soupeř udělal chybu, ale Petr střelil také horší ránu a zůstal nakonec čtvrtý. O pouhé 2 desetiny bodu. V mužích to byla bitva o vstup do finále, kde se rozdělují medaile. Petr základní závod vyhrál a ve finále střílel fantasticky! Chlapům z Dukly se musela točit hlava. Ani olympijský vítěz této disciplíny Matt Emmons nedostal šanci. Petr vytvořil český rekord a být to závod s mezinárodní účastí, byl by to i rekord světový! Škoda, že se nejelo na tu Olympiádu. Snad za rok. Z tohoto mistrovství veze absolutorium - 4 tituly Mistra ČR.

Souběžně s finále mužů začal střílet polohový závod 3x20 ran Matěj Lemberk a naše tři slečny v kategorii dorostu. Pája Nymburská, Kája Janů a Dominika Jandová. No řeknu, byl to šrumec. Každý úplně v jiné části střelnice, takže jsem tam běhal z jednoho konce na druhý. Začíná se střelbou vkleče, pak dvacet ran vleže a nakonec dvacet ran vstoje. Matěj střílel rychle a dobře. Nebylo co řešit. Jen vstoje mu ujela jedna rána a tím přišel dokonce o placku. Chyběly 3 body k bronzu! To mi hlava nebere, kdes to v sobě vzal? Zato Dominice to od začátku nešlo. Trápila se vkleče, a vleže jsem ji musel dokonce volat na pokec. Sakra makej, vždyť to umíš. Moc to nedopadlo. Kája dala ve všech polohách pěkný výsledky - vyrovnala si tak osobní rekord. A Pája, jak jde o družstvo, vydá ze sebe všechno. Pěkný klečák, super ležák a vstoje těžká bitva sama se sebou. Je to fakt těžký trefit 1 cm na 50 metrů. Celkově 6. místo a družstvo bronz !!! No to je bašta. Už jsem zase chodil s nosem nahoře. A to nás čekal nedělní ležák !!!

Přijely posily z Černovic. Adélka Kafková a Kája Prokeš. Ti jsou ještě mladí, ale i oni umí vleže soupeře pěkně kousnout. Tentokrát ale velikost závodu a možná trochu zodpovědnost jim svazovaly nohy, ruce, prst na spoušti, či co. No jen si to zkuste, když tam je takových soupeřů. Holek šedesát a kluků víc jak 100! Střílí se opět 60 ran na 50 metrů. Cílem je trefit kroužek o průměru 1cm. Kategorie je věkově do osmnácti let a Adélce letos bylo teprve dvanáct. Je tedy ve stejné kategorii i s našima holkama. Tak si to zkuste, porazit takový šelmy!!

Výsledek byl nakonec velmi pěkný. Karel i Adélka v první polovině startovního pole. A naše šelmy? Samozřejmě šly po zlatě - která ženská nejde. Škoda, že Dominiku tohle mistrovství nezastihlo v nejlepší formě. Závěr závodu se jí nepovedl. Pája zase pokazila začátek, ale po dvaceti ranách se drápala nahoru. A Kája s ní! A je to tu, ten černovický ležák. Tak holky pojďte, jen nesmíte udělat chybu! Po třiceti ranách byly Pája s Kájou první a druhá!!! Tak makejte! Já měl nervy jak provazy. Každou chvíli se to zase zamíchalo - nahoru skočila Ostravačka, Liberečanda nebo holka z Hradce Králové. Kája si tam sekla nějakou devítku a klesla k desátému místu. Pája taky trochu klesla, ale ještě není konec. Kája se výbornou poslední položkou vyškrábala na 8. místo. A Pája? Je třetí, udrží se? Jo, už je tam a nikdo jí nesestřelí. Tak to byly nervy. Mě ta pumpa snad praskne. Ještě nevíme, jak vypadají družstva. A je to skvělý - máme stříbro!!!! Zlato veze Liberec, a přestříleli jsme Ostravačky a dalších osm týmů. Takže ať nám chutná ten černovický ležák.

Ještě si trochu sečteme to železo, co vezeme domů:
Zlato - 4x, Stříbro - 2x, Bronz - 3x

Malorážková sezóna skončila a my se opět stěhujeme do tělocvičny na vzduchovku. Jak to bude dál se závody, nevíme. Zjara odložená vzduchovková mistrovství jsou definitivně zrušená a další závody jsou v koronavirových hvězdách.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Souboj mistrů - vlevo Matt Emmons, vpravo Petr Nymburský
Souboj mistrů - vlevo Matt Emmons, vpravo Petr Nymburský

Bronzová medaile Petr Zíka - vpravo
Bronzová medaile Petr Zíka - vpravo

Stříbro z MČR zleva Jandová, Janů, Nymburská
Stříbro z MČR zleva Jandová, Janů, Nymburská

Vloženo: 10.10.2020
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceOlympiáda se odkládá.

Na spoustu dotazů, jak to má Petr s olympiádou, jsem odpovídal slovy "dokud nesedíš v letadle, neletíš". Ani jsem netušil, jakou jsem měl pravdu.

Nominace mužů (Nymburský, Nepejchal) byla "v podstatě" již uzavřena ke konci loňského roku a na celkovou nominaci všech střelců se čekalo na poslední evropský závod, který měl být v květnu v Plzni. Všechny plány se ale začátkem roku začaly bourat. Světový pohár v Indii, předolympijské turné v Koreji a Japonsku, Evropská kvalifikace v Plzni, SP v Mnichově, SP v Baku a nakonec padla i samotná olympiáda v Tokiu. Podařilo se akorát Mistrovství Evropy ve Wroclawi, kde Petr potvrdil formu a obsadil 9. místo ve vzduchovce vstoje. Byl těsně za finálovou osmičkou a přesto, že do boje o medaile nezasáhl, byl to jeho nejlepší výsledek vzduchovky na ME v kariéře a zároveň i českých puškařů. Dnes už víme, že olympiáda by měla být ve stejném termínu o rok později, takže se můžeme těšit, jak se Petrovi bude dařit v přípravě na světových pohárech a pak na olympiádě samotné.

A co ostatní? Moc jsme toho nestihli. Poslední závody byly v únoru v Poděbradech, kde se dařilo Adélce Kafkové. V sobotu brala bronz a v neděli byla pátá. Kája Prokeš tentokrát oslnil ve speciálním závodě vleže, kde vyprášil hned několik elitních střelců. Dominika Jandová si pro změnu vystřelila bronz vstoje. Pája Nymburská, Kája Janů a Kačka Hodinová se učí střelbu ze vzduchovky vstoje a musím napsat, že si nevedou vůbec špatně. Na medaile je ještě brzo, takže je čeká hodně práce a trpělivosti. Drží se mezi deseti nejlepšími z republiky ve své kategorii. U mě dobrý! A speciální závod vleže vystřihly jak víno. No, ten ležák jim pořád sedí.

Celý klub se vlastně posunul o krok dál a čekají nás hubenější roky. Katka Michálková zase změnila výbavu. Na podzim jsme byli šít nový oblek (- šaty stříbrem vyšívané, s vlečkou, ale svatební to není ) a začátkem roku dostala z Dukly novou malorážku. Její cena - myslím zbraně, ne Katky, je skoro čtvrt milionu. Taky bude chvíli trvat, než si spolu začnou rozumět. Nastavovala jí tři dny v Plzni spolu s Mattem Emmonsem a přijela náramně spokojená. Jo, to mě taky baví s tímhle chlapíkem pracovat.

Když jsem se dal do těch novinek, tak nám velkou radost udělali zastupitelé města. Přesvědčili jsme je o tom, že významně reprezentujeme město, máme výsledky a baví nás to. A tak nás odměnili právě za loňské mimořádné výsledky finanční částkou 100 000,- Kč !!!!, za které jsme si koupili dva nové elektronické terče a ještě nám zbylo na vylepšení výbavy. Bomba!!! Děkujeme!!!

No a tady v té fázi se nám všechno zastavilo. Koronavirus. Tenhle stav nám všem změnil život. Ale zase ne tak docela. Nic se nesmí brát tak horký. Jen jsme se museli trochu přizpůsobit. Domácnosti našich střelců se staly jen trochu nebezpečné, maminky zatínají zuby a trpí! A pozor, když jdete k někomu na návštěvu, ale to stejně nikdo nesmí. Střílí se totiž ostrými - diabolkami, a to doma!! Z chodby do obýváku, z pokoje do kuchyně a tak podobně. Právě ty nové elektronické terče máme doma a na ně trénujeme. Je to taková malá dvoumetrová skříňka asi 70 cm široká. Petr třeba střílí v Pelhřimově na Lesní správě okolo kanceláře ředitele. Holt nouzový stav a trénovat se musí. Zatím se nikdo nepochlubil rozbitými skleničkami nebo dírou ve zdi. A jinak se dá trénovat i "nasucho". To se nalepí na kuchyňskou linku malý terč, lehnete nebo kleknete si na koberec do obýváku a bez nabíjení diabol si zkoušíte střílet. Jenom pozor, aby se nezamazal koberec od oleje ze zbraně nebo špinavého střeleckého obleku. Ty maminy jsou na to dost citlivý.

Možná, že nás pustí omezeně ven, tak bychom mohli začít trénovat malorážku. Kdy pojedem na závody nikdo neví, ale vedení svazu se tváří, že budou všechny poháry i mistrovství. Jen naše domácí závody letos asi nebudou. Je to škoda, protože máme nové mladé střelce. Posílili jsme náš klub sedmi mladými, kteří se učí. Vyzkoušeli si první závody v H. Cerekvi a myslím si, že o nich ještě uslyšíte. A zase naopak skončila Vlaďka Jiráková - studia vysoké školy a moc práce okolo. Pak se rozloučily Sabča Vachtová a překvapivě i Kačka Hodinová. Takže mi nezbývá než popřát všem hodně štěstí v dalším životě a dík za vše, co pro klub udělaly.

Až se vše vrátí k normálu, bude to asi pěkný kolotoč. Petr Zíka se letos v juniorské kategorii poprvé bude měřit s kompletní juniorskou i mužskou reprezentací, tak snad se mu bude dařit. Nebude na to sám a určitě mu Katka, Šárka a Petr pomůžou. Tak ať se daří!

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Petr Zíka suchý trénink
Petr Zíka suchý trénink

Pája Nymburská ostrá střelba na novou elektroniku
Pája Nymburská ostrá střelba na novou elektroniku

Katka Michálková v novém a s novou zbraní
Katka Michálková v novém a s novou zbraní

Kája Janů suchý trénink doma
Kája Janů suchý trénink doma

Vloženo: 30.5.2020
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernovicePetr Nymburský si otevřel dveře na olympiádu.

Snad každý sportovec sní o možnosti startovat na Olympijských hrách. Nejinak tomu je u Petra, a i u mě jakožto trenéra klubu. Samozřejmě nás spousta lidí stále hecovala, ptala se - co olympiáda, Petr pojede? Vždy jsem to přešel s úsměvem jako dost nedosažitelný cíl, ale v koutku, někde dole ten plamínek hořel. A nyní se povedlo něco neuvěřitelného na Mistrovství Evropy v italské Bologni.

Vše začalo v pátek 20. září, kdy se více jak po třiceti letech podařilo českému týmu mužů, v němž Petr dominoval, vybojovat stříbrné medaile! Zároveň postoupil mezi osm nejlepších střelců do finále, které bylo na programu následující den a bojovalo se o medailové umístění jednotlivců a dvě účastnická místa na olympiádu. Ale ještě, než se dostanu na šťastný závěr, což napovídá název článku, pojďte se podívat, jak se vše vyvíjelo.

O možnostech vystřílet účastnické místo pro naši disciplínu v mužské kategorii se mluvilo více než rok. Začalo to na Světovém poháru v Číně - tam nic, další možnost Mnichov - zase nic, Bělorusko - nic. Další v pořadí byl svěťák v Brazílii. Tam se těšil. U Petra hraje dost nepříjemnou roli časový posun a teplota. Nerad střílí, když je zima a hlavně, když letí proti posunu času - tedy Čína, Malajsie, Korea. Naopak na západ je to časově fajn. Brazílie tomu dost nahrávala. A co myslíte? Zase nic!!! Nestřelil špatně, ale průměrný střelec na olympiádu nejede. Spousta zbytečných chyb, proč?!! Máš palici plnou olympiády a nesoustředíš se!!! Pro nás oba to bylo velké zklamání, ale pak jsme si uvědomili, kolik jsme oba udělali chyb hlavně v přípravě. Na Petra čekal poslední letošní závod - Mistrovství Evropy v Itálii. Tak a teď nesmíme nic podcenit. Samozřejmě jsme si spolu probrali všechny možnosti přípravy. Je dospělý, už v zaměstnání a těžko mu budu nařizovat, kdy má vstávat, co jíst a podobně. Ale přeci něco. Domluvili jsme si víkendové soustředění v Plzni, vzali s sebou Katku Michálkovou jako sparingpartnerku a potrénovali. Společně jsme přišli na pár zajímavých věcí a domů jsme přijeli fakt spokojený. Půjde to! Teď trošku doladit fyzičku a hybaj na boloňské špagety.

Přišel první závod malorážky vleže a Petr udělal zase zbytečné chyby. Proč!!! Ty, nejlepší ležák v republice! Vždyť doma střílíš úplně jinak! Už jsem soptil, co v tý hlavě máš! Nejhorší závod sezóny!

Další závody v mixu vleže spojené s týmovou střelkyní se už povedly - 5. místo. No tak přece! Sebevědomí se trochu urovnalo a chuť se vrátila. Po jednom dnu pauzy následoval závod malorážky 3x40 ran. Vzdálenost 50 metrů, desítku tvoří kroužek o průměru jednoho centimetru. Pro všechny polohy stejné. Začíná se vkleče. Kupodivu to jde! Já na celý závod koukal v přímém přenosu na počítači a tahal z něho každou ránu. Pak přišel ležák. Na pohodu ze čtyřiceti ran jen dvě devítky. Fajn. Teď stoják. Daří se. Střílí v rytmu, když devítka, tak není daleko. Jen vydrž, máš to na talíři! Musíš se dostat mezi 8 nejlepších, abys mohl pokračovat! Poslední rána 10, jo to je dobrý. Celkem 1178 bodů a je čtvrtý - je ve finále! Kluci střílí taky dobře, nebude to . . . . ? Fakt jo! Češi mají stříbro po třiceti letech, vezou placku z Evropy a zároveň dva postupují do finále. To se střílí ale až zítra. To bude noc. Umřu.

S Petrem jsem mluvil, spousta lidí mu fandí. Možnosti jsou jasný. Ve hře jsou tři medaile - zájemců je osm. Ale hlavně místa na olympiádu jsou dvě - žadatelé čtyři! Pravidla zní, kdo již místo má, nemůže získat další. Tak jsou tedy čtyři finalisté ze hry. Karty jsou rozdány a tohle Petr ví. Já taky, tak tedy dobrou noc, střílíme zítra odpoledne. Skvělá noc. Střelí, nebo ne. Bude mít štěstí? Často zůstává kousek od úspěchu. Bude zítra ten správný den? Ježiš, jsou 2 ráno, nespím. Chce se mi spát, spát se mi přece chce!

Začal nový den, my byli v Plzni na Mistrovství ČR. Tak se musím věnovat i ostatním. I oni musí uspět. Střelí to? Kdo? Petr. Zase jsem jinde. Možná to znáte, takové chvění okolo žaludku. Ne, já se klepal jako osika. Potkal jsem Metta Emonse. Gratulace. Střelí? Jasně!!! Je to rváč, já ho znám. ??? Já taky, jsem přece jeho táta, ale bojim se!!

A je to tady. Finále v Bologni začalo. Pustili jsme si počítač a sledovali on-line. Současně se střílí finále juniorek v Plzni, kde je Katka Michálková. Katko, promiň, sleduju tě, ale jdu do Bologni.

Začíná se střelbou vkleče - tři pětiranné série. Začátek nervózní u všech, Petr po první sérii sedmý, všechny rány nahoře. "Cvakni to"!!! (posuň miřidla) křičí všichni, co mu se mnou fandí. Další rány, ale nedaří se. Po střelbě vkleče je Petr osmý. Teď následuje přestavba zbraně a střelba vleže. Petr dotahuje, ale je to pořád málo. Postoupil na sedmé místo. Má pod sebou Litevce, abonenta na místo na OH. Teď znova přestavba zbraní a budou střílet vstoje. Musíš pod sebe ještě dostat buď Anglána nebo Itala! Zase pět ran a pozice se vyrovnávají. Petr stále sedmý. Další série. Petr doslova "letí" v pořadí nahoru! Vstoje střílí skoro samé středové desítky!!! Po této sérii se začíná vyřazovat. Odchází Litevec a Angličan. Petr má účastnické místo na olympiádu 2020 v Tokiu !!!!! Než jsem se probral, finále pokračuje dalšími ranami. Na poslední ránu v boji o zlato zůstávají dva Češi. Petr střílí pomaleji, většinou těsně před koncem časového limitu a tím dost napíná diváky. Vyšla rána, na monitoru se objevilo 10,6 !! Petr Nymburský je Mistrem Evropy !!!!!!!! Filip Nepejchal má stříbro. To není možné! Nemůžu mluvit, poděkovat za gratulace. První byla od Kateřiny Emmons, která celé finále sledovala s námi. Je to krásný pocit.

Ptal jsem se Petra, "jak si střílel tu neuvěřitelnou sérii vstoje"? "Viděl jsem, že na ně mám, byl jsem úplně v klidu". Chápete to? Byl v klidu ve finále Mistrovství Evropy, kde jde o tolik?!! Tak se nedá než popřát dál hodně štěstí a klidu.

Mistrovství ČR v Plzni.

Nerad bych, aby výsledek z Bologni zastínil výsledky našich mladších střelců, kteří souběžně bojovali v Plzni na Mistrovství ČR z malorážky. Jen musím vše zkrátit na minimum a prostor jim dám někdy příště.

Nejlepší střelec - Petr Zíka. Veze Titul Mistra ČR v disciplíně 3x20 ran. K tomu si vystřelil bronz vleže a výrazně podpořil náš B tým ve složení Petr Zíka, Dominika Jandová a POZOR teprve jedenáctiletá Adélka Kafková, kteří brali bronz v soutěži týmů. Těch tam bylo 45 a naše "hvězdy" Kačka Hodinová, Kája Janů a Pája Nymburská, které si pro medaili jely, skončily páté. Ne vždy se všechno povede, a tak všechny střelily o maloučko méně, než jsem čekal. Možná příliš snahy, možná závěr sezóny. Moc pěkně si počínala i Šárka Jandová v kategorii ženy. Elegantně v osobním rekordu vkročila do finále, to se jí výsledek ještě zdál málo! a tam si vybojovala bronz! Katka Michálková v dresu Dukly Plzeň to měla o něco těžší. Nesnáší zimu a 21.září bylo ráno těsně nad nulou. Do finále se dostala tak tak a tam bojovala o medaili, ale chybělo 0,3 bodu. Před ní byly pouze tři juniorky, které se vrátily z ME z Itálie. Takže dobrý na všech frontách.

Připomenu jen, co bude dál. My jsme se nastěhovali do tělocvičny a trénujeme teď vzduchovku ve středu a v pátek zhruba od 16 do 18 hod. Pokud se budete chtít přijít podívat, budeme jen rádi. Je možné se domluvit i na ukázku zlaté medaile z Mistrovsví Evropy. Ještě jeden tip. Pokud někdo má zájem, přiložím odkaz, kde je možné prožít hodinu nervů při sledování Petrova finále v Itálii.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Petr Nymburský Mistr Evropy
Petr Nymburský Mistr Evropy

Medaile
Medaile

Vloženo: 29.10.2019
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceOlympijská medaile do Černovic.

Mnozí z vás jistě vědí, že koncem června proběhla v Liberci Letní olympiáda dětí a mládeže 2019. Je to obrovská sportovní akce, které se zúčastnilo více jak čtyři tisíce mladých sportovců z ČR. Z Kraje Vysočina závodilo zhruba 300 dětí a jednou z disciplín této olympiády byla i sportovní střelba. Já jsem na tuto akci jel již potřetí - opakuje se každé dva roky, a tak jsem si velmi pečlivě vybíral své svěřence. Musí být z našeho kraje, smí být pouze jeden, samozřejmě ten nejlepší a ve věku do 18-ti let. Jeden puškař, jedna puškařka. Pistoli bohužel v kraji nemáme, takže v tomto směru jsme vždy ochuzeni. Závody byly plánovány jen pro vzduchovku vstoje a kombinační závod vzduchovky mix, kdy spolu střílí dívka i chlapec.

Nominováni: Míša Vlčková z Horní Cerekve a Petr Zíka z Černovic. Ze tří předešlých olympiád pro náš kraj vystřílel placku pouze Petr Nymburský ve Zlíně. Vedení kraje se pochopitelně opět ptalo, jaké jsou šance? Ano, pokud bude štěstí, mohlo by to cinknout, ale znáte to. No co, potrénujeme!

Tady musím poděkovat chlapům z černovického stolního tenisu, kteří nám udělali prostor v jejich čase ve sportovní hale a my mohli trénovat. Mám na starosti ještě další střelce, a tak se do tréninku disciplíny mix zapojil i Petr. Kdo jiný by k tomu měl co říct, než on, když to střílí na světové úrovni. Blížila se doba odjezdu do Liberce a musím říct, vypadalo to moc pěkně. Skvělá souhra dvou partnerů.

Olympiáda začala! Kde se tam střílelo? No to se podržte! V sále Krajského úřadu kousek od hejtmanovy pracovny!!! Tak si to vyzkoušíme, potrénujeme, nastavíme miřidla. Je tu poměrně málo světla, ale půjde to. Ráno jsme přijeli na závod a pozor, všechno jinak! Přijela televize. Samý kabel, samé světlo. Hlavní rozhodčí se stavěl na zadní, takže i páni z televize se museli přizpůsobit. Tak můžeme. Klapka, kamera (bylo jich 7) a jedem. Až takhle ne, říkal jsem, že se přizpůsobili. Ale skutečně závody byly v přímém přenosu! Míša se bravurně prostřílela do finále, kde asi právě tlak přímého televizního přenosu jí trochu vadil. Po deseti ranách byla třetí. To jí taky hlásil rozhodčí, no a pak to byl sešup dolů. Nakonec byla sedmá. Mrzelo nás to oba, protože vím, že bylo na víc.

Zato Petr Zíka si nervozitu odbyl na začátku a pak stoupal. V komentáři Michala Dusíka s Katkou Emmons se o něm hodně mluvilo. A tak si Petr vystřílel stříbrnou olympijskou medaili v přímém televizním přenosu!!!! No já měl srdce snad až v krku a tlak 200. A on si ještě navrch střelil rozhovor do kamery se slečnou reportérkou. Dobrý, co? Chápete to? Máme placku!!! Po šesti letech.

Protože nemáme pistoláře, tak máme dva dny volna. Koukneme alespoň na jiný sporty. Jedem na basket a pak na biatlon. Běhat a střílet v teplotě 32°C bych fakt nechtěl! Tak teda zpátky do klima "střeleckého" sálu.

Čtvrtek - střelba smíšených dvojic - tzv. mix. Míša bez medaile, Petr stříbro v kapse. Pocity smíšené, rozdílné. Co poradit? Střílejte doprostřed, klid, plynulé spouštění. No, blbější rady nemáte? Ale jo, něco by se ještě našlo.

V základním závodě si oba střelili osmičku, ale zase oba dali poslední ránu vysokou desítku, a tak elegantně vklouzli do finále. Je tam pět nejlepších dvojic ze 14-ti krajů. Dál podle pravidel nejslabší dvojice po sedmnácté ráně vypadává. Zase nervy. První dvojice jde ven, naši jsou třetí. Teď ustát ještě dvě rány. Vždyť na to máte, tak do toho. Po prvních ranách se pořadí nemění, ale náskok se hodně snížil. Ještě každý jednu ránu! Není to přece složité. První musí vždy vystřelit Míša. Jo, ta rána je dobrá. A teď Petr. Taky slušná. Stačí to? Fakt jo! Máme minimálně bronz!! A ještě můžeme bojovat dál. Ale jak tohle zjistili, oba dali devítku a se smíchem a radostí brali bronz. Tak to je pecka. My vezeme dvě medaile z Olympiády mládeže.

I předání bylo dost pěkný. Před skoro zaplněným libereckým zimním stadionem si pěkně oba vystoupali na bednu a pár tisícovek diváků jim zatleskalo za bronz pro Vysočinu. Ještě je oba čeká ocenění u hejtmana v Jihlavě, kam jsme pozváni. Kraj získal celkem 12 medailí, z toho my dvě!

Jen je trošku škoda, že u nás v Černovicích tyto obrovské úspěchy asi trochu zevšedněly. Mysleli jsme si, že za mimořádné úspěchy, už i ten na jaře tria Kačka, Kája, Pája, by si klub zasloužil i mimořádnou pozornost, ale nějak se nám nedaří některé zastupitele přesvědčit. Tak v duchu, když nemůžeš, tak přidej!!!

Čeká nás závěr malorážky - finále Poháru české talentované mládeže, Mistrovství ČR a Petra k tomu Mistrovství Evropy v italské Bologni. Předtím se ale ještě poletí ohřát do Brazílie na Světový pohár. Tak ať se daří!!!

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Radost z vystřelené medaile v mixu
Radost z vystřelené medaile v mixu

Petr Zíka a Michaela Vlčková - Olympiáda mládeže
Petr Zíka a Michaela Vlčková - Olympiáda mládeže

Vloženo: 6.9.2019
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceMimořádný úspěch na MČR.

Neuvěřitelné, fantastický úspěch, to není možné, čím je krmíš, jak trénujete, jedinečný závod! Takové hlášky probíhaly finálovou halou společně s obrovským potleskem po skončení finále Mistrovství ČR mládeže ve střelbě ze vzduchovky vleže. Proč? Trojice černovických střelkyň přestřílela všechny své soupeřky a získala tak absolutorium !!!

První místo a Titul Mistr ČR získala Katka Hodinová, druhé místo - stříbrnou medaili Kája Janů a trio doplnila Pája Nymburská na stupínku bronzovém.

K tomu ještě získaly Titul Mistr ČR v kategorii týmů !!!!!

Minule jsem psal o obrovském úspěchu, který se narodil v Poděbradech a nešetřil jsem chválou pro všechny zúčastněné. Nejsem zvyklý rozdávat pochvaly na požádání a letos už jedna byla. Budu muset ale sklonit hlavu a vyseknout pochvalu ještě jednu, a to pro všechny členy našeho klubu. Teď mi to fakt nedělá problém. To, co se stalo v Plzni, je tak mimořádné a ojedinělé, že to nepamatuje jediný trenér a zapochybovali jsme, jestli se to kdy zopakuje.

A pochvala všem? Ano, všichni mají na tomto vítězství svůj díl. Ti starší dokáží poradit, pomohou odstranit chybičky - detaily. Já sice trénuji, ale není možné odhalit každou drobnost. Říká se tomu profesní deformace. Důležitá byla novinka pro trénování, kterou máme. Jednak elektronický snímač pohybu zbraně při míření - velmi vydařená věcička, která napráská na střelce snad i to, co měl včera k obědu. Je to můj kámoš jménem Scatt, kterého nemají moc v lásce. Další, co nám pomohlo, jsou nové elektronické terče, systém ihned vyhodnotí přesnost zásahu a zobrazí ránu na obrazovce u střelce. Tomu výsledek děsně motá hlavu, než si na to zvykne. Právě na tyto terče se střílí závod Mistrovství ČR.

A pak další moc důležitá věc, kterou mám na starosti já. Výběr vhodného střeliva. V dnešní době již nestačí trefit "jenom" desítku. Musí být co nejvíc uprostřed. A není diabolka jako diabolka, i když na první pohled vypadají jedna jako druhá. Prostě to jsou dlouhé hodiny testování. Většinou to vyjde, že každá naše vzduchovka "papá" něco jiného. A pak další důležitou věcí je nastavení zbraně - spouště. To dělá Petr a do toho mě netahejte. Tvrdost, délku "prvního kroku", "druhého kroku" a další vychytávky. Takže máme všecko? Ještě ne. Další detail. Holky nenechaly nic náhodě a ještě si každá ty svoje vybrané diabolky převážily. Ano, jednu po druhé pinzetou na váhu na tisícinu gramu. A našly zajímavé exempláře - třeba by to zrovna byly devítky. Tak a jedem. Nezapomeňte dobrou náladu. A co sázka s trenérem jako každý rok!!! Doladili jsme v Plzni. Tak vidíte, ještě jsme nezačali střílet a co je kolem toho psaní.

Ráno musí všichni na přejímku zbraní a výbavy a pak začíná první směna. Všichni (i já, nepopírám) měli v hlavě zisk týmové medaile, nejlépe zlaté. Startovní listiny určovaly, že začíná Kája Janů, která měla pomyslnou štafetu rozjet a nasadit laťku. To se povedlo. Kačka prý jako "útok" (ano umí střelit fakt hodně), ale poslední položku pokazila. Není to špatné, nebuď smutná. Pája měla být jako "obránce" získaného náskoku, ale místo toho se dostala do tlaku finišmanky. Začátek byl přímo hrozný! Po pěti mizerných ranách se konečně dostala do středu terče a ten do konce závodu neopustila. Tým vytáhla nahoru. Holky máte Titul a o 6 bodů!!! Tohle vědět, tak sem se nemusela tak dřít!!! Cha, cha.

Svůj pěkný výsledek střelil i Adam Římal a byl v půlce startovního pole. Kája Prokeš mě taky pěkně napínal. Až poslední ranou, sice desítkou, ale nízkou, si "odstřelil" medaili. Stejně se užuloval jako koblížek. Páté místo s pohárkem se počítá. Adélka Kafková to měla taky tak. Mě snad praskne pumpa, ta holka je průběžně první, druhá a poslední rána?.10.1. No to ne! Ona je bez medaile! O jedinou desetinu čtvrtá. Víte kolik jí chybělo ke zlatu? Dva!! Ano dva milimetry. Ale pozor!! Máme s Karlem a s kolegou Váňou z Cerekve stříbro v družstvech!

Tak a teď honem do velké haly na finále, kam se dostaly naše 3 šelmy Kája, Katka, Pája. Zase jsem je poznal. Se všema kamarádky, ještě v přípravné místnosti pohodička, ale po povelu start ta změna! Kdo viděl finále, prý na infarkt! Já ho taky viděl, přežil jsem. Kája dala první ránu devítku a tak celou dobu dotahovala. Kačka s Pájou se usadily úplně nahoře. Po deseti ranách je Kája dotáhla a byly tam všechny. Pak se začalo vypadávat, ale naše šelmy nedaly nikomu šanci. Mě to hlava nebere!!! Mezi pěti máme tři naše. Další ven, další ven. Ty jo, jsou tam všechny!!!! Máme všechny medaile. I holkám to už bylo jedno, která jakou placku poveze. Za obrovského potlesku Kačka přestřelila Káju a Pája brala bronz. Přál bych vám zažít tu atmosféru. Všechny se k sobě seběhly a pak na ně vlítli ostatní z našeho klubu. V hale bylo přes 100 lidí, kteří jim nepřestávali tleskat. No a doma maminky prý vylévaly kýbl slzí. Jen já se začal bát, že půjdu do řeky, když nám ostatní trenéři gratulovali.

Černovice.

Kdo chtěl, přišel, kdo ne, přišel o hodně. Tak nějak to bylo loni, a tak to bylo i letos. Střelecké závody O pohár města Černovic. Nevím, abych neurazil starostu, ale možná je přejmenuji na "Setkání vítězů". Holky si pozvaly svoji soupeřku z Brandýsa a galantně ji "nechaly" vyhrát. Ne, opravdu jsem měl pocit, že tu nešlo o vítězství, pohár, medaile a ceny, ale o přátelské setkání všech. Je po sezóně, tak co. Byli tu z Kolína - velmi silná sestava, Č. Budějovic, Vlašimi, Brandýsa a Cerekve. Celkem přes 50 střelců, mnoho zvučných jmen. Na konec závodů jsme si dali opět exhibici dvojic (6 nejlepších ležáků a 6 nejlepších stojáků). Dlouho vedly naše Katka Michálková s Kájou Janů, ale poslední ranou je přestřelila sourozenecká dvojice z Kolína. Starosta na závěr přede všemi poděkoval našim medailistům za mimořádný výsledek v Plzni a předal jim i tučné poukázky.

Já bych na závěr taky chtěl poděkovat. Ten, kdo nebyl vidět, ale všichni viděli a slyšeli jejich práci na plátně, PC monitorech a reproduktorech, byl Petr Hovorka a jeho tým okolo lapačů a počítačů. Neuvěřitelná změť kabelů a všech možných přístrojů proměnila obyčejnou střelbu ve velmi atraktivní závod. Naši sponzoři nám opět pomohli, a tak děti odjížděly nadšené. Jsou jimi Lesy ČR, s.p., Město Černovice, RM Gastro a černovičtí obchodníci.

Sezóna skončila, takže dáme pauzu, asi týden a pak začínáme střílet malorážku.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

První tři na MČR - Kája Janů, Katka Hodinová a Pája Nymburská
První tři na MČR - Kája Janů, Katka Hodinová a Pája Nymburská

Úspěšná výprava SSK Černovice na MČR
Úspěšná výprava SSK Černovice na MČR

Mistryně ČR Kateřina Hodinová
Mistryně ČR Kateřina Hodinová

Počítačové království Petra Hovorky
Počítačové království Petra Hovorky

Vloženo: 18.4.2019
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceMedailové žně v Poděbradech.

Jsou to dvoudenní závody, o kterých jsem v minulých letech napsal spoustu řádků, a přesto i letos je o čem psát. To mi věřte! Ze začátečníků se stávají zkušení střelci a z těch zkušených ? ale nepředbíhejme.

Do Poděbrad jsme tentokrát jeli ve ,slabší" sestavě - myslím tím počet střelců! Musím vážit slova, abych nenarazil. Oni se nedají. Do termínu tohoto závodu se nám vloudil maturitní ples Katky Michálkové, a tak všechny naše vdavekchtivé slečny místo střelby utíkaly tancovat. Pochopíte to? Ještě si to nechám od té dámské skupinky nějak podrobněji vysvětlit.

A vážit slova musím, protože pokud se týká kvality ve střelbě ze vzduchovky vleže, mám pocit, (a nejenom já), že máme nejkvalitnější trio, které kdy v Černovicích střílelo. Ano, měl jsem, a ještě mám spoustu výborných střelců, ale tenhle tým je fakt jedinečný. Tak podle abecedy, protože není lepší ani horší: Kateřina Hodinová, Karolína Janů a Pavlína Nymburská. Jsou oblíbené u rozhodčích a techniků, usměvavé, s většinou střelců se přátelí, ale jak se dostanou na palebnou čáru, stanou se z nich fakt šelmy. Nedarují ani desetinku, natož bod! Je to opravdu zážitek pro diváka, když střílejí.

Nejinak tomu bylo teď v Poděbradech. Kája začínala a její výkon nebyl špatný - brala velké pódium - 5. místo. Pak šla na plac Pája. V minulých letech se jí tu žádný závod nepovedl. Tak co dneska? Je jako sluníčko - 317,3 bodu - první místo! A nakonec Katka. Té to taky sedlo a byla půl bodu za Pájou na druhém místě. To si nechám líbit. První, druhá a pátá!!! Přineste deštník, prší mi do nosu! Jen pro dokreslení, v této kategorii bylo 90 střelců! A jak byly holky rozjeté, daly si ještě speciální šedesátiranný závod, který se střílí bez rozdílu věku, (tedy i reprezentace). Pája byla čtvrtá, ostatní do desítky. Adam Římal si to zkusil taky a celkem se mu závod povedl. I své ostatní závody začíná zvládat a výsledky jdou nahoru.

K tomu velmi pěkně stříleli i naši začátečníci. Adélka Kafková a Kája Prokeš z Horní Radouně. Oba byli v mladší kategorii okolo desítky. Tak to mě asi bude něco stát. Pohár nebo večeři? Večeři!!!

Začala neděle. Trošku jsem jména promíchal a sledoval jsem si opět ty mladší. Kája Prokeš precizně a s rozvahou prošel závodem k osobnímu rekordu, který mu dal stříbro! Adélka se nedala zahanbit a vybojovala si místo šesté. To už bylo i na mě dost! Pozor, v této kategorii bylo 60 střelců a naši byli v Poděbradech poprvé! Už jsem říkal, že o nich ještě bude co napsat.

A naše šelmičky? Zákeřně se pohybují po prostoru, baví se s ostatními, laškují s rozhodčími, sledují průběžné výsledky, prostě pohoda.

Tak jdem na to. Kačka Hodinová dala poslední ránu devítku! Ostudo, jdi se stydět do rohu! Ona se ale jen směje. ??? Pochopil jsem, když jí spočítali výsledek. No to vypadá zase na placku! Pak střílela Kája Janů. Po závodě přiběhla ,dneska mě to bavilo"! No, aby ne, 317,8 bodu - první místo!!! Kačko promiň, budeš druhá! K tomu přidala Pája Nymburská ještě šesté místo, a tak si to holky pěkně vyměnily. Ke všem těm medailím ještě vyhlásili Kačku Hodinovou jako nejlepšího střelce v součtu obou dnů.

Samozřejmě se rád zmíním o našich ,začátečnících" ve střelbě vstoje. Matěj Lemberk a Sabča Vachtová. Ti si oba dny užili, protože o výsledek tu nešlo. Přesto se s tím popasovali skvěle a skončili v polovině startovního pole. Tak vlastně i o výsledek šlo.

Na závěr to sečtu, sám v tom mám trochu zmatek. Dvě zlaté, tři stříbrné, čtvrté, páté a dvakrát šesté místo z Poděbrad, závodů první kategorie! Asi mě to baví. Prý nás tam za rok nepustí.

Ještě jedna zajímavost nakonec. Pro dobrou představu vemte k ruce pravítko, možná i brýle. Kája Janů měla v desetiranné položce nejhorší a nejlepší ránu od sebe pouhé dva milimetry!!!! Položka tedy 107,1 bodu. Terč je 10 metrů daleko. Mnozí jste mě viděli v tělocvičně ladit zbraně, které mám upnuté v jakémsi svěráku. Myslím, že z toho nastřelovacího svěráku 10 ran nestřelím lépe.

Překvapení.

O obrovské překvapení mezi reprezentací juniorek se postarala Katka Michálková. To, že střílí za Duklu Plzeň, už asi víte. Vloni dostala starší vzduchovku a skoro rok se s ní nemohla sladit. Výsledky v této disciplíně nebyly nijak oslnivé, ale v té době se střílela malorážka, takže žádný velký problém. Když začala na podzim sezóna, jeli jsme spolu do Nitry. Tam byl v každém závodě trošku divoký začátek, ale zdálo se mi, že se vše začíná zlepšovat. Čeká nás obrovský kus práce. Oba dva! Změnit myšlení, urovnat si vše v hlavě a pak poctivě trénovat. Když chceš trefit desítku, nesmíš to tak moc chtít! Nemysli furt na to číslo, které vidíš! Musíš na to jít jinak! A jak? Prostě jinak! To se vám to řekne! A znova a znova .?.. No jo, umím poradit. Já vím.

V prosinci byla vydána kritéria pro účast na závodech mimo republiku. Hele Katko, do Vánoc poladíme hlavu a formu, v lednu je GP Plzně, tam budeš mezi čtyřma nejlepšíma a jedeš do Německa. Tam ti už stačí bejt v první trojce. No a ty tři pak jedou na Evropu. Rozumíš tomu postupovýmu klíči? To přeci není tak složitý pochopit!

Pěkně jsme se tomu zasmáli, protože k nejlepším v té době chybělo zhruba 10 bodů každý závod. V té konkurenci je to opravdu hodně. Přišly ale předvánoční závody a Katka se dvakrát trefila! Dostala se soupeřkám těsně za záda, její styl se hodně změnil a tou dobou ve mně začal hlodat červík. Vždyť ona na to prostřílet se alespoň mezi čtyři nejlepší juniorky možná má! Poladíme zbraň, přezkoušíme střelivo a třeba se to ještě zlepší. Ano, bylo to pár hodin strávených v tělocvičně na chodbě, abychom to nastavili přesně!!!, jak potřebuje. Udělal jsem ti z toho mercedes, tak pojď, jedem! Mezinárodní závod GP Plzeň. O možnostech výjezdu jsem se s Katkou od prosince nebavil, jen jsem čekal, jak se trefí. A ono jo!!! První den skoro splnila limit pro okamžitou nominaci. Chybělo pár desetinek. No to by všichni čuměli! I tak čuměli. Ten den byla z Češek nejlepší a státní trenér i sportovní ředitel si samozřejmě všimli. Počkáme, jak střelí zítra. Pochopitelně. Fakt se mi blbě spalo. Má to na dosah, přece to nezmastí. Ale těch, který chtěly do ciziny, bylo deset! Ráno začala hned v osm. A blbě! Samozřejmě za ní šéfové stáli a sledovali, jak unese ten obr tlak. Po dvaceti ranách chytla rytmus a už to šlo. Tentokrát třetí z Češek a opět postup do finále. Tak co? Jak to vidí státní trenér? ? Katko, jedeš do Innsbrucku!!! Měl jsem obrovskou radost.

V Innsbrucku jsem už nebyl, ale zjevně se jí tam líbilo. Po závodech jsme si pokaždé volali a měla střelené dva krásné výsledky. Státní trenér moc chválil její styl a klid při střelbě. Pěkně se to poslouchá, fakt že jo. Byla z Češek druhá nejlepší. Takže proběhly ještě porady trenérů a co??? JEDE na Mistrovství Evropy do chorvatského Osijeku!!!!

Z Černovic tedy tentokrát jedou na ME dva!!! zástupci - Petr Nymburský za muže a Katka Michálková za juniorky. Tak hodně štěstí!

Na konec bych vás rád pozval na naše závody v sobotu 6. dubna ve školní tělocvičně. Opět uděláme něco pro diváky. A hlavně se k nám zase chystají zajímaví střelci. To už bude po Mistrovství republiky i po ME a jestli budou medaile nebo ne, je skoro jedno. Hlavně, že nás to baví a je spousta z vás, kteří nám fandí. Nezapomeňte a přijďte !!!

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

1.místo Nymburská, 2.místo Hodinová, 5.místo Janů
1.místo Nymburská, 2.místo Hodinová, 5.místo Janů

zleva  Pája Nymburská, Katka Hodinová, Kája Janů
zleva Pája Nymburská, Katka Hodinová, Kája Janů

Katka Michálková
Katka Michálková

Vloženo: 7.3.2019
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceŽivotní závod.

Skoro 10 let čekala na svůj životní závod. Připravovala se na trénincích, soustředěních a byla snad na dvou stech závodech doma i v zahraničí. Proteklo i pár kýblů slzí, ale její výsledky se stále zlepšovaly. Za svoji střeleckou kariéru má mnoho zajímavých trofejí. Vítězství ve finále vzduchovky v Poděbradech, a hlavně kompletní sadu medailí z Mistrovství ČR. Vždy ale v soutěži týmů. Takových střelkyň v klubu moc nemáme, takže tušíte, o koho jde? Pravda, výběr tu ještě je. Tak přihodím letošní vítězství v mixu v Černovicích a určitě víte, že jde o Vlaďku Jirákovou.

Právě Vlaďka na Mistrovství ČR ve střelbě z malorážky vleže totiž vyhrála a získala tak Titul Mistr ČR!!! Vyhrála ve svém osobním rekordu v kategorii ženy! a nechala za sebou i dvě reprezentační účastnice nedávného Mistrovství světa v Koreji! Od začátku závodu byla podle průběžného pořadí skoro pořád na prvním místě, takže ke konci závodu ve mně byla malá dušička, aby to nepokazila. Vlaďka nevěděla vůbec nic! Jen to, že trefuje pěkné desítky a vypadá to na pěkný výsledek. Až po závodě jsme ji dovlekli k výsledkové tabuli, kde vůbec nechápala, co se stalo. Jo, seš první!!!! Tak ještě jednou obrovská gratulace.

Ale ona celková nálada tohoto mistrovství byla fajn. Začal to Petr Nymburský, který postupně získal tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Střílí dvě disciplíny a k tomu je zařazen do týmové soutěže. Tím potvrdil postavení české mužské jedničky, kterou má po Mistrovství světa.

Další ,zářez do pažby" si udělala Šárka Jandová, která postoupila do finále v disciplíně 3x40 ran mezi nejlepších osm žen. Nějak si na to nemůžu zvyknout, že ty malé holčičky vyrostly a soupeří se ženskou reprezentací. A musím uznat, že v této zkoušce obstála. Smůlu měla Katka Michálková, které k postupu do finále juniorek chyběl jenom 1 bod a druhý den při střelbě vleže ji pro změnu rozechvěla zima a nervozita. Přesto si domů odvezla stříbrnou medaili v soutěži týmů za Duklu Plzeň.

A pak přišla na řadu naše omladina. To se jim to střílelo, když jim Vlaďka mávala zlatou plackou před nosem! Dorostenecká kategorie ve střelbě z malorážky na 60 ran vleže je do věku 18-ti let. Našim holkám zatím není ani čtrnáct, ale už se drží hodně vysoko. Jako vždycky jsem měl nějaké představy o umístění, ale na medaili bylo hodně žadatelů. U holek 75 a u kluků 110!! A co družstvo? To bych musel trefit ty nejlepší a ty by se musely trefit. Myslím tým holek. Složení družstva se totiž určí před závodem. Tak nám to začalo. Katka Hodinová - její výkon jsem hodnotil jako profi střelce. Výsledek supr - 11. místo, osobní rekord a hlavně dost bodů do týmu. Složení jsem pochopitelně věděl jen já. Dominika Jandová - většinu závodu se držela dokonce blízko medaile, ale závěrem si to odstřelila několika devítkama - 16. místo. Body do týmu dobrý. Svůj první start na republice měla Sabča Vachtová a daň nováčka si opravdu vybrala. Nejsou to jednoduchý závody. Nervy pracují i u repre, natož u takovýchto mladých střelců.

V další směně byla Kája Janů a Pája Nymburská. Kája začla slušně, pak trošku přibrzdila, ale výsledek byl pěkný - 28. místo. Do týmu jsem jí nedával. Vytvořit tým tří nejlepších je vždycky hrozná alchymie, když jsou výsledkově podobné čtyři. To pak rozhodují maličkosti - aktuální počasí (někdo radši střílí ve větru, někdo za sluníčka a tak podobně) nebo zdravotní stav, typ střelnice a další. Vždycky je mi líto té čtvrté. Tak další v týmu byla Pája. Po půlce závodu byla na individuální medaili, ale na konci to zmastila. Špatně viděla a padlo dost devítek, a tak brala 20. místo. Je to pěkný, ale na medaili bude něco chybět. Tak se naložte a domů. Já mám teď před sebou závod kluků. Pro jistotu se dojdu juknout na výsledkovou listinu. Cože?? Černovice jsou druhý!!! No fakt jo, vidim to dobře!! Tak stát, žádný odjezd, ale hybaj na bednu!!! Holky máte stříbro!!! Když to vezmu s Petrem, tak sedm medailí z malorážkové republiky nepamatuju. To jsou teda žně! A pak že neprší.

Tak a ještě kluci. Soupeřů 110, ale kluci zabojovali. Adam Římal jako nováček se toho nelekl a rval se o každou desítku až do konce. Nebyl jsem u něj - říkal mi to Petr a moc ho chválil. Petr Zíka vytvořil pár těsných devítek, které ho stáhly dolů, ale 28. místo je taky pěkný. Matěj Lemberk se konečně trefil. V posledním závodě sezóny našel správný styl, střelil si osobní rekord a skončil na 18. místě. Myslím, že kluci ještě budou mít co říct v dalších závodech do republikového žebříčku. A to pěkně nahlas. A teď mě napadlo, že jsem se chtěl zmínit o?..

Finále Poháru talentované mládeže.

Je to závěrečný závod, kam se dostanou jen ti nejlepší za letní sezónu ze tří závodů - Č. Budějovice, K. Vary a Plzeň. Naši se nominovali všichni - no jak jinak, když jsou nejlepší. A na soustředění se i dobře připravili, takže výsledky byly nad očekávání. Hodně soupeře překvapil Petr Zíka, který získal pohárek za páté místo. Ale snad nejvíc všem ,vypálila rybník" Pája Nymburská. Ta si vystřelila pohár bronzový a soupeřky to fakt těžce kousaly. Bylo dost kyselých obličejů, protože celé léto byly její výsledky takové normální a tady se trefila a přestřelila si svůj osobák o 10 bodů!!!

Mistrovství světa - Korea

Minulý článek jsem věnoval Petrovi, tak teď jen stručně výsledky. Začátkem září odletěla česká výprava na MS do Koreji. Stříleli tam puškaři, pistoláři i brokaři. Ženy, muži, junioři, juniorky. Jen pro vaši informaci, máme v okrese Mistra světa v soutěži týmů - je to brokař Richard Klika z Pošné!!!

Petrovi se také dařilo. V disciplíně 3x40 ran z malorážky skončil na 15. místě s výsledkem 1175 bodů pouhé 3 body pod hranicí finálové osmičky. Prostě bomba, úžasný výsledek mezi 120 muži z celého světa!! V malorážce vleže bral 24. místo! Pro český mužský tým to byl jeden z nejlepších výsledků za posledních 20 let.

Právě nám začíná zimní sezóna a my se stěhujeme do tělocvičny. Teď už to vím jistě, budeme mít na trénincích elektronický terč, který ihned vyhodnocuje zásahy (zobrazuje na monitoru). Je to díky Petrovo výsledkům v Koreji, tak se přijďte podívat. Stojí to za to! Trénujeme v pátek od dvou do pěti a ve středu od čtyř do šesti. Dveře jsou vám vždy otevřené, a hlavně my budeme rádi.

Mistryně ČR Vlaďka Jiráková
Mistryně ČR Vlaďka Jiráková

Černovický tým na Mistrovství ČR
Černovický tým na Mistrovství ČR

Vloženo: 12.10.2018
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernovicePetr Nymburský ve finále Světového poháru !

V minulém čísle jsem jen tak lehce naznačil, co Petra v letošní sezóně čeká. Tak dneska to trošku rozeberu a dnešní článeček věnuji jemu. Už nadpis hodně napověděl, ale neprozradím vše hned na začátku.

Nejdřív se zmíním o jeho domácím programu v běžném měsíci - týdnu. Studuje v Praze vysokou školu, a tak v pondělí ráno je to cesta autem do Prahy. Prý zážitek, sami znáte. Pokud se vše podaří, ve středu přesun do Plzně na trénink, či krátké soustředění a v pátek přesun domů. Další trénink - vzduchovka v tělocvičně. Pokud zrovna není ve světě, ještě musí absolvovat Kontrolní závody reprezentace v Plzni. Ty jsou od čtvrtka do neděle jednou za měsíc. V neděli domů, nafasovat jídlo a oblečení a čau mami, já jedu. V Černovicích ho tedy moc nepotkáte. Možná někdy v Opeku u rohlíků nebo v železářství, když shání šroubky na modernizaci svých zbraní. Pořád modernizuje - jde s dobou. Takže poskytnu pár fotek pro aktualizaci.

Už pár let střílí za Duklu Plzeň a nyní se ve všech disciplínách v žebříčku reprezentace pohybuje od prvního do třetího místa v kategorii mužů. Zmínil jsem se o zbraních, takže vám jen zlehka nastíním, čím střílí. Vzduchovou pušku má zapůjčenu z Dukly. Značka je Feinwerkbau 800 německé výroby o ceně i s doplňky skoro 100 tisíc korun. Má ji třetím rokem a letošní sezónu si spolu opravdu rozumí. Malorážka je jeho druhá zbraň z Dukly. Je to výrobek švýcarské firmy Bleiker a cenu ani psát nebudu, protože by se vám podlomila kolena. Je to zbraň, se kterou střílí světová špička sportovních střelců, pochopitelně i Matt Emmons.

Tak asi už začínáte chápat, proč střílí za Duklu, a ne za Černovice. Přestože se radní občas praští přes kapsu a nějaká stovka nám přistane na našem účtu, Petrovy výdaje by značně nabořily městský rozpočet. Jen jedna jeho rána z malorážky stojí skoro 9 Kč a on jich vystřelí víc jak 500 za týden. A dost o penězích, pojďme na výsledky a jeho toulky po světě.

O tom, že byl koncem března v Malajsii jsem se letmo zmínil minule. Tam se mu nelíbilo. Časový posun sedm hodin je na těle znát (prý, já tam nebyl), jídlo je jiné - nejsme na to prostě zvyklí. Výsledky byly perfektní, ale když zůstanete jeden bod pod finálovou čarou, je to škoda. Deváté místo na světovém závodě ale není k zahození.

V polovině dubna přišel Světový pohár v Koreji. Cesta tam 18 hodin přes Paříž, časový posun osm hodin, jídlo nic moc, hotel supr, střelnice taky, návrat 29. dubna. Výsledky jsou přímo přenášeny on-line, takže jsem Petra - tedy spíš jeho jednotlivé zásahy, sledoval doma u počítače. Vstávat ve 2 ráno není úplně moje hobby, ale stálo to za to. Výsledky byly nad jeho průměrem a v každém závodu nebyl daleko od finále. Světová špička je ale neuvěřitelně vyrovnaná. Pěkně se to píše, když do té špičky patří obyčejný kluk z Rytova.

Další program: v pátek 4. května stihneš závod v Plzni a v neděli odlítáš do Ameriky. Tak jo. Forma roste, a tak si v Plzni vystřílel bronz za Emmonsem a Sauveplanem z Francie a k tomu přidal zlato v družstvech. Pro mě to byl obrovský zážitek. No a do Ameriky jsem už nemusel.

Letěli přes Frankfurt do Atlanty a pak autem 2 hodiny na střelnici u vojenské základny Fort Benning. Byli tam 10 dní, strava výtečná, hotel velmi pěkný a hlavně, Petrovi tenhle Světový pohár vyšel jak nikdy. Opět jsem závody sledoval na internetu, nervózní jak sáňky v létě. Střelba vkleče není jeho nejsilnější stránka, ale že bude od začátku závodu v čele, mě dostalo. Pak pokračoval vleže a ze čtyřiceti ran ani jednou neminul desítku!!! Tak to je dílo! Teď "ustát" polohu vstoje. Když je "den", tak vychází všechno. Petr trefil vstoje dokonce deset desítek v řadě (desítkový kruh má pouhý 1 cm!) a postoupil do finále Světového poháru mezi osm nejlepších střelců! Obrovský úspěch. Ve finále střílel taky pěkně, ale pánové soupeři byli o malinko lepší. Nevadí, potrénujem.

Druhý den byl další závod - tentokrát vzduchovka. Byl to pátek odpoledne, takže i my měli trénink. Moc jsem toho neviděl, ale opět od začátku se držel blízko finále. Posledními ranami se opět probojoval mezi nejlepších osm. Je to zhruba po dvaceti letech, kdy v kategorii mužů je český zástupce 2x ve finále Světového poháru !!! Tentokrát to bylo lepší - bral 7. místo. I finále vzduchovky potrénujem!

A co ho čeká? Začátkem září Mistrovství světa. Kde? Zase v Koreji. Už je známá nominace a bude to silný chlapský tým. Opět se tam střílí vzduchovka i malorážka. Ale předtím spousta tréninků doma i v Plzni, soustředění v Německu a další a další příprava.

Tak mami, potřebuji vyprat, zabal mi něco k jídlu a já letím!

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Petr Nymburský

Petr Nymburský

Petr Nymburský

Vloženo: 27.7.2018
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceStříbrná tečka.

Tak je to v pořádku. Vzduchovková sezóna skončila, medaile je doma a tak to má být. Vypadá to celkem jednoduše. Tak si to rozebereme. Medaile odkud? Přeci z Mistrovství ČR mládeže z Plzně. Jaká? Stříbrná! Vystřílela si ji Dominika Jandová, když postoupila ze základního závodu mezi osm nejlepších a pak střílela finálový závod.

Je to nový závod, který má svá pravidla. První rány se střílí v sérii po pěti. Pak se pokračuje po jedné a střelec s nejhorším výsledkem vypadává. Ve finálové hale byla fantastická atmosféra, a právě na to jsem Dominiku upozorňoval před finále. Nic a nikoho nevnímej! Poslouchej jen povely rozhodčího a až bude konec, tak ti to řeknou! Vůbec jsem netušil, jak přesně bude moje pokyny dodržovat. Ona ale nevnímala ani časomíru!!! Když jí v první sérii zbývalo na poslední ránu 20 sekund a ona teprve nabíjela, dobře mi nebylo. Pak míří a míří ? tak už střílej!!! Čas ukazoval 5 vteřin do konce a já myslel, že mi praskne pumpa. Pak padla rána - 10,8 - v podstatě přesný střed, tak dvě vteřiny před koncem limitu! To je adrenalin, kdo nezažil, neuvěří. Od té doby byla na druhém místě a jednou se dokonce vyhoupla na první. Na vítězství ale nebyly síly, přestože Dominika střílela fakt výborně. Zlato brala slečna z Liberce, která letos celou sezónu měla úžasné výsledky a vyhrála kde co. Takže za stříbro velká gratulace ode všech. Sympatické bylo, že oběma finalistkám tleskala a fandila celá hala.

A jak dopadli ostatní z našeho klubu? Velmi pěkné výsledky. Pája Nymburská, která si střelila osobní rekord, zůstala půl bodu za finálovou osmičkou a Katka Hodinová s Kájou Janů byly kousek za ní. Máme hodně silný tým a právě to bylo velké dilema, jak postavit trojici do soutěže družstev. Tým nejlepších jsem náhodou trefil, ale štěstí se k nám otočilo zády. Takže Dominika, Pája a Katka zůstaly pouhou 0,1 bodu pod bronzem! Jenom pro představivost, od bronzové medaile nás dělilo neuvěřitelných čtvrt milimetru!!! Vemte si pravítko a zjistíte, že změřit se to nedá! Takže šupleru. A je to v součtu devadesáti ran počítaných na desetiny bodu. Náš výsledek 941,1 bodu a medaile 941,2 bodu!!! No, co. Tak bude za rok. Už teď díky sázce o medaili, kterou jsme si dali, musím tři měsíce nosit fousy.

Ještě bych se rád zmínil o ostatních. Sabča Vachtová konečně ustála svoje nervy, střelila dobře a po závodě byla jako sluníčko. Zato Terce Kolářové se tentokrát vůbec nedařilo. Kluci - Matěj Lemberk a Adam Římal z osmdesáti startujících atakovali první dvacítku. A náš nejmladší talent Kája Prokeš taky ukázal zoubky. Po nervózním začátku pěkně dotáhnul závěr. Myslím, že o něm ještě někdy příště bude co napsat. Třeba bude cestovat jako Petr Nymburský. Ten byl v březnu na A-MS v Malajsii, kde skončil jediný bod pod finálovou osmičkou, v dubnu zase letí na Světový pohár do Koreje a v květnu na stejný závod do USA. Není ale o co stát. Letiště, závod, hotel a zase letadlo. A v Malajsii prý ani jídlo nic moc. Kuře prý neumí. Ani já už s ním nejezdím. Ale ten hotel s bazénem bych bral.

O pohár starosty.

Posledním závodem už tradičně bývá náš domácí v Černovicích. Atmosféra bývá uvolněná na rozdíl od předchozích závodů a Mistrovství ČR. Střelci sem jezdí rádi a jsou tu i velmi vysoké výsledky.

Předem bych rád poděkoval našim "počítačovým expertům" (Petr Hovorka, Petr Nymburský a František Bína), kteří připravili perfektní závod. To, že každý terč nám snímají kamery a následně je každá rána promítána na velké plátno, jsme si už zvykli. Diváci tak vidí, jak se komu právě daří. Chlapci to ale chtějí mít ještě lepší, a tak instalovali monitory před střelce. Ať vidí, co střílejí i ostatní a pak je to to pravé na jejich psychiku. Aby toho nebylo málo, tak dáme ještě trochu muziky. Ano, podle nových pravidel pro střelbu finálových disciplín je to na světových závodech povinnost. Tak buďme světoví! Střelba už je moderní sport a pryč jsou doby, kdy muselo být absolutní ticho.

A o co se vlastně hrálo? Starosta investoval pár stokorun z obecní kasy a koupil krásné poháry a medaile. Z potravin pana Dundra jsme dostali potravinové balíky a z Opeka několik balení výborných koláčků. Zahanbit se nenechal ani náš drogista Kučera, který do střeleckého banku vložil různé voňavky, šampóny a mýdla. Pochopitelně štángle salámu z řeznictví byla další pěknou cenou. Jako vždy se pochlapila i Ivana Randlová, tentokrát s obrovskými polštářky a pozadu nezůstala ani Iva Souchová, která přišla na náš střelecký trh se svými zelinářskými produkty. Mrkvička na oči pro střelce je fajn. Ozdobou pro vítěze pak byly kytičky od Renaty Bušové. Další spoustu cen pak přidali samotní rodiče. Buď něco nakoupili nebo sami vyrobili. Samozřejmě naším hlavním sponzorem zůstávají Lesy ČR, s.p., kteří nám poskytují nemalý finanční obnos a k tomu spoustu věcných cen.

A teď k samotným závodům. Úroveň se každým rokem zvyšuje. Přijeli střelci z H. Cerekve, Č. Budějovic, Vlašimi, Kolína, Plzně a až z Ostravy! Setkali se tu letošní 2 Mistři ČR a 4 finalisté z MČR. To zní dobře, co? Jak jsem už předesílal, výsledky byly vysoké a hlavní pohár odjel do Vlašimi, druhá byla černovická Dominika Jandová a třetí opět z Vlašimi. Na Páju Nymburskou zbyla nepopulární brambora.

Pro diváky nejzajímavější je exhibice. Losem se vytvoří týmové dvojice ze šesti nejlepších střelců vleže a šesti nejlepších stojáků. Střílí spolu tedy většinou dvojice z různých klubů, pokud los neurčí jinak. V době přípravy a nástřelu každého střelce představím a seznámím diváky s jeho úspěchy v životě i sportu. Někteří se smějí, někteří červenají, co jsem to na ně vyštrachal. A to je právě ono - je to e x h i b i c e. Pak začne "závod". Střílí se po jedné ráně, která se vyhodnotí a tvoří se pořadí týmů. Do závodu se zapojí i diváci a fandí. Podařilo se mi střelce i diváky vyburcovat k fantastickým výkonům. V čele se dvojice neustále střídaly a byl to opravdu neúprosný boj! Nakonec se vítěznou stala dvojice Vlaďka Jiráková - naše černovická!! s Denisou Vadinskou z Kolína. Tu radost Vám přeju vidět. Vždyť na vítězství v černovické exhibici Vlaďka čekala dlouhých 5 let. Tak zase za rok. A přijďte také fandit. Stojí to za to!

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Stříbrná Dominika Jandová
Stříbrná Dominika Jandová

Černovický tým na MČR
Černovický tým na MČR

Příprava střelců před exhibicí
Příprava střelců před exhibicí

Vloženo: 18.4.2018
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceSlzy fair play.

Dneska bych chtěl napsat o zajímavé kuriozitě, která se nám přihodila na závodech v Poděbradech. Jen pro uvedení do situace jsou to závody 1. kategorie pořádané jednou v roce. Skoro každý rok se o nich zmíním, protože jsou fakt jedinečné. Střílí se v obrovské tenisové hale přestavěné na dvoustrannou střelnici. V Poděbradech se sjede okolo 300 střelců z celé republiky. Pistoláři i puškaři, malí i dospělí. Ti malí se pochopitelně chtějí ukázat a ti méně zkušení se snaží potrápit ty nejzkušenější střelce z reprezentace, pro které je to poslední přípravný závod před ME. Když už jsem se dostal sem, tak musím napsat, že tento přípravný závod opravdu skvěle vyšel Petrovi Nymburskému. Základní závod s přehledem vyhrál tak vysokým výsledkem, že kdyby tak střelil na Evropě v Maďarsku, určitě by střílel finále o medaili. Tak mu držme palce 22.-24. února.

Tak atmosféra nám trošku zhoustla, takže pojďme závodit. Je třeba se plně soustředit na míření, dobře spouštět, mít správnou polohu, nevnímat okolí a a a a ?.a taky nabít !!! A přesně to se stalo Petrovi Zíkovi. Při výměně terče si zapomněl dát novou diabolku do nábojové komory a vystřelil naprázdno. Takto vystřelená rána se v pravidlech započítává jako 0 bodů!!! Samozřejmě taková ztráta se již nedá dohnat a je prakticky po závodě. Pokud se něco podobného stane, tak to spousta střelců řeší novou ránou do stejného terče - když to nikdo nevidí. Petra také nikdo neviděl, ale on posunul neprostřelený terč dál a pokračoval v ,závodě" do konce. Tato rána ho stála v celkovém pořadí 20 míst! Ale! Při vyhlášení výsledků mu byla udělena cena fair play za přiznanou ránu mimo terč a právem si zaslouží velkou pochvalu. Tato situace se nám stane zhruba 1x za rok. Ovšem při počtu střelců v klubu a počtu odjetých závodů je pravděpodobnost takové rány skoro mizivá. A ejhle! Netrvalo ani půl hodiny a na druhé straně haly se začal střílet závod 60 ran vleže, na který se spousta střelců těší celý rok. Je to jakási exhibice pro všechny bez rozdílu věku. Závod trvá pouhých 50 minut a je to celkem šrumec. Není čas na vymiřování. Buď to to umíš a nasypeš to tam, nebo to budeš patlat a pak to rovnou zabal! Tak nějak zněly pokyny z mé strany k našim střelcům. Pěkně se do závodu pustila Kája Janů, ještě lépe Kačka Hodinová, ale nejlépe na tom byla Pája Nymburská. Nasadila od první položky druhé místo a držela se čtyřicet ran. Pak to divně cinklo (známý zvuk rány mimo terč). Kdo to byl??? Pája !! To je přece 0! Přetočila na další terč a závod dostřílela do konce. Zvedala se v slzách. Takový závod a jednou ranou je všechno pryč. Opět to nikdo neviděl, ale nedá se to nepřiznat. Prostě si, jak my říkáme, šáhla. Tak to pěkně obrečela, ale opět spravedlnost se dostavila a ředitel závodu jí předal cenu fair play.

Tak to jsem ještě nezažil. Dvě nuly v jeden den. Je to pryč, jdeme na finále. Tam se prostřílela Katka Michálková v kategorii ženy, juniorky. Po prvních deseti ranách byla pátá a bylo i na víc. Za sebou měla i střelkyni, která se připravovala na Evropu. Tak další 2 rány, střílíme na povel. Všechny holky vystřelily a Katka míří, pak zbraň odkládá, sahá na závěr a honem míří. Tak střílej!!! Už jen vteřina!! STOP !!! Katka nevystřelila. Co se stalo?? Všichni se ptají. Proč nevystřelila? Nestihla nebo nějaká porucha? Takže opět 0 bodů a po další ráně konec jejího finále. Je to vyřazovací závod, a tak střelec s nejmenším výsledkem odchází. Tak co se stalo? Já jsem nedotáhla závěr a prostě bez natažení zbraň nevystřelí. A pak už bylo pozdě.

Takže za jeden den tři nuly bylo fakt už moc, ale jak je vidět, i nemožné se může stát. Už máme snad vybráno na tři roky dopředu.

Přesto jsme v Poděbradech uspěli. Katka Hodinová vystřílela bronz - a to mě bavilo, když byla zase na stupních! Petr Zíka a Katka Michálková brali v neděli tzv. velké pódium - oba pátí. A oba osobní rekordy a to o parník. A Katka ještě vyhrála týmovou soutěž v družstvu Dukly Plzeň. Už je pravá Duklačka.

Takže jsme zase byli vidět a hlavně mě těší, že umíme střílet v duchu fair play, i když to někdy strašně moc bolí a jsou i slzičky. Je spousta střelců, kteří toto neumí. My ale můžeme po střelnici chodit se vztyčenou hlavou. Za to chci poděkovat všem i těm, kterým se to stalo v minulosti.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Petr Zíka - předání ceny fair play
Petr Zíka - předání ceny fair play

Vlevo Kateřina Hodinová - 3. místo
vlevo Kateřina Hodinová - 3. místo

Nymburská Pavlína
Nymburská Pavlína

Vloženo: 22.2.2018
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceMedailové loučení.

Říká se, že všechno musí jednou skončit, a to proto, aby něco nového mohlo začít. U nás to loučení ale vůbec není smutné, ba naopak. Takže kdo končí nebo kdo odchází a co se u nás děje?

Kdo sledujete dění v našem klubu, tak asi víte, že máme, kromě jiného, skvělý tým juniorek - Šárku Jandovou, Vlaďku Jirákovou a Katku Michálkovou. Jména píšu podle abecedy, protože každá z nich je v něčem ze střeleckých disciplín výjimečná. Když se jim to na závodech sejde, většinou společně vezou domů placku. Už mají celou sadu - zlato, stříbro i bronz. Tento tým nám ale od další sezóny končí. Šárka s Vlaďkou se v dalším roce budou muset více věnovat studiu a Katka pro změnu z našeho klubu odchází. Ne, žádný problém není, naopak! Dostala nabídku přestoupit do Dukly Plzeň, stejně jako před pěti lety Petr Nymburský. Pro její výkonnostní růst by to mělo být lepší a může jít v Petrových stopách. Ve své podstatě se toho moc nezmění, protože se rozhodla trénovat s námi - neměnit ani prostory ani trenéra. Samozřejmě jisté výhody z Dukly mít bude - výbavu, střelivo i víc soustředění s reprezentací. A tím zase vytvoří lepší podmínky pro celý náš klub.

A jaké bylo loučení na střelnici? Přestup byl ujednán před posledním závodem - Mistrovstvím ČR v září, ( možná trošku netakticky). Samozřejmě jsem holkám přál medailový závěr. V sobotu střílely polohový závod 20 ran vkleče, 20 vleže a 20 vstoje. Katka byla po dvou disciplínách druhá, ale na začátku stojáku udělala pár chybiček a tím si zavřela dveře do boje o medaili. Vlaďka, ta se protrápila celým závodem. Ať dělala, co mohla, nemohla se trefit! Asi si ho bude pamatovat dlouho. Šárka zase střílela lehce nad průměrem, ale měla štěstí, vyšly jí všechny disciplíny, takže nakonec zůstala pouhý bod za hranicí finálové osmičky. No a tým celkem - brambora o pár bodů. A to bylo velké zklamání. Tentokrát jsem věřil, že to holky trefí, protože fakt byly ve formě všechny.

V neděli se pak střílel závod 60 ran vleže. Říkal jsem, že jsou "v laufu", ale byl to jejich poslední společný závod na Mistrovství republiky a ten nepovedený včerejšek ještě bolel. Vlaďka po prvních deseti ranách byla druhá, Katka byla taky vysoko, ale pro změnu Šárce se nedařilo. Nakonec se to zlomilo a dotáhla se k holkám. Celkové výsledky ode všech nebyly špatné, ale asi to bude málo. Čekal jsem, až rozhodčí dopočítají výsledky družstev. A ono to klaplo!!! Máme bronzovou!!! Tak to bylo fakt o fous. Někdo to tak prostě chtěl, aby to dopadlo až v tomhle posledním závodě.

Samozřejmě nesmím zapomenout ani na ostatní. Petr Zíka ve svém prvním polohovém závodě obsadil úžasné 9. místo. Dominika Jandová měla trošku starosti uprostřed závodu, ale nakonec z toho vybruslila rozumným závěrem. A naši nováčci se nenechali vůbec zahanbit. Katka Hodinová začala závod tak skvěle, že jsem se až lekl, že chce snad vyhrát!!! Střelila si osobní rekord a mezi 80-ti soupeřkami brala 24. místo. Kája Janů to zase měla jako na houpačce. Chvilku líp, chvilku hůř. A Pája Nymburská? Prvních třicet ran byla jako na jehlách. A v hlavě tma! Pro mě na ručník. Pak se uklidnila a závěr byl ohromující. Z posledních patnácti ran jen jediná devítka!!! Podobně na tom byl i Matěj Lemberk. A tým našich ,prcků" ( Kája, Pája a Kačka) celkem pěkně vyprášil Pražáky, Ostraváky i Kolíňáky. Desáté místo ze šestnácti družstev si zaslouží pochvalu. Hlavně když si uvědomíme, že je jim - dámy prominou, teprve 12 a závodily v kategorii dorostu do 18-ti let!!!

Bilancování.

Na závěr sezóny bych se rád pozastavil u toho, co jsme všechno v letošním roce dokázali. Vždycky píšu, jak se dařilo, nebo nedařilo na jednotlivých závodech. Nyní pro představu udělám součet za celou sezónu a tentokrát do výpočtu zařadím i výsledky Petra, který sice střílí za Duklu Plzeň, ale stejně je stále doma tady s námi a prostě sem patří.
Každý ze střelců projel přibližně 30 závodů - některé jsou i třídenní.
Každý ze střelců má za sebou minimálně 3 týdenní soustředění a více než 170 hodin tréninkové střelby. K tomu další hodiny rehabilitace a domácího tréninku.
A výsledek:
10. místo na ME v Baku malorážka Petr Nymburský
4. místo na Světovém poháru v Mnichově malorážka Petr Nymburský
Dva Tituly Mistr ČR a tři medaile z Mistrovství ČR Petr Nymburský
Titul Mistr ČR vzduchovka Pavlína Nymburská
Druhé místo Mistrovství ČR VzPu družstva - Hodinová, Janů, Nymburská
Třetí místo Mistrovství ČR VzPu juniorky -Jandová, Jiráková, Michálková
Třetí místo Mistrovství ČR malorážka juniorky - Jandová, Jiráková, Michálková.

A ještě jeden úspěch! Všechny tři naše holky jsou v konečném žebříčku juniorské reprezentace do 15. místa z celkového počtu 72 juniorek celé ČR. Katka Michálková je dokonce na 6. místě, tedy těsně pod reprezentací "A".

Jak je vidět, letošní sezóna byla pro nás abnormálně bohatá. A právě proto jsem se rozhodl, že by bylo vhodné za všechny úspěchy a práci požádat o mimořádnou odměnu pro náš klub. Na jednání zastupitelstva naši žádost projednali a schválili ve výši 50 tis. Kč. Chtěl bych tedy touto cestou ještě jednou poděkovat, že nás zastupitelé podpořili. Samozřejmě, že to není jediný příspěvek, který dostáváme. Poděkování za několikaletou finanční podporu patří i Lesům ČR, s.p. a všem těm, kteří nám jakkoliv pomáhají. Myslím, že i v další sezóně budeme konkurovat velkým klubům, jako jsou Plzeň, Ostrava, Praha a další. Mimo to již teď má Katka Michálková připravený výjezd do Chorvatska na týdenní mezinárodní závody. Zároveň se připravují Petr Zíka, Šárka, Vlaďka a samozřejmě i Katka, na Závody olympijských nadějí do Nitry, kde střílí nejlepší mladí střelci ze střední a východní Evropy. Takže nám i nadále fanděte a my se pokusíme zase odněkud ze světa přivézt nějakou tu placku.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Medailové trio - zleva- Katka Michálková, Šárka Jandová a Vlaďka Jiráková
Medailové trio - zleva- Katka Michálková, Šárka Jandová a Vlaďka Jiráková

Tým střelců na MČR
Tým střelců na MČR
Zleva vzadu: Petr Zíka, Katka Michálková, Šárka Jandová, Petr Nymburský, Vlaďka Jiráková
Zleva vpředu: Matěj Lemberk, Katka Hodinová, Pája Nymburská, Kája Janů a Domča Jandová.

Kateřina Michálková
Kateřina Michálková

Vloženo: 20.10.2017
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceČernovičtí střelci vyrabovali Plzeň.

Je až neuvěřitelné, jak se historie opakuje. Už si málokdo vzpomeneme, jak jsme začínali a kdy kdo jakou medaili či titul přivezl. Jedno ale vím naprosto přesně. Před deseti lety v roce 2007 v Brně na Mistrovství ČR mládeže střelil Petr Nymburský 300 bodů a tedy Český rekord a získal titul Mistr ČR. V té době byly jeho sestře Pavlíně 2 roky. Po deseti letech se vše začalo opakovat. Od neúspěchů až po ten pomyslný vrchol v úplně stejné disciplíně i kategorii. Prozradím jen něco málo - ano jedná se opět o titul Mistr ČR. Ale pojďme popořádku, pokusím se vám vyprávět, jak se vše seběhlo. Omluvte mě, pokud se trošku rozepíšu.

Na okraj musím napsat, že máme opravdu skvělý tým, který je věkově pěkně rozložený, a tak obsazujeme většinu kategorií. Ti starší rádi poradí a pomáhají mladším. I tak tomu bylo v přípravě na vrcholný závod - Mistrovství ČR mládeže. V březnu proběhlo týdenní soustředění v Plzni, které končilo závodem. Pak se dělala nominace. Pro všechny bylo zklamáním, že se nám ,nevešla" Sabča Vachtová, která měsíc nestřílela kvůli operaci slepáku. Naopak se nominovala Terka Kolářová a jela jako nováček. Dalšími, kteří měli nominaci jistou, byli Matěj Lemberk, Kája Janů, Kačka Hodinová, Pája Nymburská a Dominika Jandová. Ta celý rok těží ze svého talentu, ale před MČR začala každý den tvrdě trénovat - i doma večer. A tím strhla i ostatní, a tak všichni denně doma pilovali polohu , spouštění, dýchání a míření tak říkajíc ,nasucho" bez nábojů. K tomu padaly i různé sázky a hecování - co že bude za medaili od trenéra, od starosty ???

Další překvapení přišlo od organizátorů MČR, když rozhodli, že se bude střílet v Plzni na nejmodernější technické zabezpečení, na které střílí reprezentace po celém světě, a to na elektronicky snímané terčové zařízení. Zkušenosti s tím máme, takže možná i výhoda? Ale bude se střílet v osmi směnách - tedy celý den. Los pro nástup na závod našich střelců byl ale neúprosný - fakt to bylo na celý den. Vzali jsme to jako biatlonovou štafetu. Rozjížděla to Dominika v 11 hodin a finišmanka byla Pája Nymburská, která na svůj závod čekala 8 hodin až do čtyř odpoledne.

Tak jsem se prokousal k samotnému závodu. Jste už nervózní? V tu chvíli to bylo ještě dobrý. Začínala Dominika a já věděl, že střelí dobře. Sice nás napínala s první ranou asi 5 minut, ale dala pěknou desítku. Pak to trochu drhlo, ale pomalu se prokousávala v desítkách ke konci závodu. Jednou minula. Rána 9,9 (což je pouhý půl milimetru od desítky!) ji posunula níž, ale na finále to stačí. Tak máš zhruba 5 hodin volno a pak budeš bojovat s dalšími sedmi o medaili.

Další do pomyslné štafety nastupoval Matěj. Střílí naopak svižně, ale až příliš. Desítky byly, ale hodně krajové. Taky udělal jednu chybičku, a protože měl málo právě těch středových desítek, do finálové osmičky se s výsledkem 299 bodů nevešel. Bral 12. místo. To je našlapaný, co? Po něm pokračovala Terka. Jako nováček hned na začátku udělala dvě chybky, ale pak to bylo dobrý. Skoro si vyrovnala svůj osobák, takže opět spokojenost.

Pro náš tým hodinka pauzy a pak jdou na řadu Kája Janů a Kačka Hodinová. Teď už atmosféra zhoustla. Ráno před závodem jsme se všichni domluvili, že se nikdo z našich střelců nepodívá na průběžné výsledky. Jen já věděl, jak to vypadá. V této kategorii bylo zhruba 10 úplně stejných střelkyň - abonentek na medaili. A my všichni alespoň tu placičku za družstva chtěli. Vždyť obhajujeme z loňska zlatou! Holky začaly s rozvahou a hodně dobře. Já běhal od jedné ke druhé jako vlčák. Kačka dala devítku, hned za ní druhou - co teď? Co se kde stalo? Bum - a třetí devítka v řadě. Tak odpočala, poladila miřidla a dostala se zase zpátky. Celkem 295 bodů - 11. místo. To je dobrý a co Kája? Střílí pomalu a přesně, ale najednou chybička. Pak ještě tři. Jestli kvůli brýlím, nevíme. Výsledek 296 bodů - 10. místo. Kája byla samozřejmě zklamaná. Loni byl výsledek trochu lepší.

V pomyslné štafetě byla na řadě do finiše Pája Nymburská. Ta věděla, že holkám body do družstva trošku chybí a ona musí!! střelit. A já zase věděl podle výsledků, že individuální medaile je hodně vysoko. Zůstáváte v klidu? Já se tak musel tvářit. Začala přesně, jak jsme se dohodli. Svižně, nepřemiřovat, protože se unaví oči a do konce nevydržíš! Včas odpočívat - jsou čtyři odpoledne. Prvních devět ran nádherné desítky, pak taková šmudla, tak radši pauza. Další rány zpomalila. Trefovala přesně, ale mířila i třikrát jednu ránu. Soupeřka z Ostravy to mezitím slízla od trenéra, jak to zbabrala, (za dvě devítky). Další z Liberce se zvedala se slzama. Pája měla poslední čtyři rány a zatím byla bez chyby. Bylo nás za ní asi 15, tak to přeci nakonec nepokazíš! Deset??.. deset??. a zase deset. Tak a ještě tu poslední. Na palebné čáře zbyla sama, všichni měli dostříleno. Dva rozhodčí se u ní sešli, spousta diváků sledovalo plátno s výsledky a my seděli za ní. Tak už vystřel, nebo mi praskne pumpa. Zase ne! Zase odložila, odpočala a znovu míří - už potřetí!! Já hypnotizuju hlaveň a mušku, aby se uklidnila - bum. Bojim se podívat na monitor. Je tam - 10,4 !!!! Má plný počet 300 bodů!!! K tomu potlesk od nás a ještě odněkud? Od Dukláků! To je gesto! Gratulace a uznání hlavního rozhodčího. A pak ode mne. Ani jsem nemohl mluvit a ona brečí jak želva. Všichni mi ji berou a gratulují ji. Pája Nymburská má zlato a je Mistryní České republiky. A ještě něco? Jasně! Ještě mají stříbro s Kájou Janů a Kačkou Hodinovou v družstvech. Právě ta poslední středová desítka ji posunula na zlatou příčku, protože soupeřka na stříbrné příčce měla také 300 bodů, ale jen o jednu středovou desítku méně!

Ještě nás čekalo Dominiky finále, ale přestože neudělala velkou chybu, na medaili nedosáhla. Chyběl ten bodík ze základního závodu.

Sada medailí z MČR stojáků.

Snad mi ti starší střelci odpustí, že nedostanou tentokrát v mém článku tolik prostoru. Jenom v krátkosti a věcně. Už je to předesláno v úvodním názvu, že vyrabovali, co šlo. Petr Nymburský začal a bylo z toho zlato a stříbro. Forma se stále drží na stejné až obdivuhodné výši, když vezmu v úvahu, že při střílení ještě studuje. Z Mistrovství Evropy přivezl solidní 40 místo v kategorii mužů.

Dalším byl Dominik Klimeš, který obsadil 19. místo v kategorii juniorů. Petr Zíka si to vyzkoušel poprvé vestoje a střelil si osobní rekord 24- místo v dorostu. A naše tři juniorky? Katka Michálková, Vlaďka Jiráková a Šárka Jandová? No jasně. Pořád pokukují po nějakých ozdobách, prstýncích a podobně. Tak si nechaly pověsit na krk od prezidenta Českého střeleckého svazu bronzové medaile. Katka měla i blízko k finálové osmičce. Ony se všechny tři ze začátku trošku lekly, že soupeří s holkama, které právě přijely z Evropy. No a co, taky jsou z masa a kostí.

O pohár starosty města Černovic.

Kdo přišel, viděl a užil si krásné střelecké souboje i občerstvení. Kdo nepřišel, přišel o moc. V tělocvičně se sešlo přes 40 střelců. A to teda kvalitních. Dneska už můžu napsat, že před rokem tu byl i střelec, který byl následně na olympiádě v Riu. A letos? Těžký kalibry. Hodně medailistů z republiky. Závod to byl hlavně pro ty mladší 30 ran vleže. Potom jsme vymysleli exhibici MIX střelce vstoje a střelce vleže. To byl závod. Diváci se nechali strhnout k potlesku za každou povedenou ránu, takže závěrem ani nebyly rány slyšet kvůli potlesku. O vítěze exhibice snad ani nešlo, přesto zmíním dvojici Katku Michálkovou s Matějem Nedvědem z Č. Budějovic. A jak dopadly poháry věnované starostou? Předával je ředitel ZŠ pan Štefánek spolu s místostarostou panem Charvátem. Oba projevili nadšení, že se investice povedla, protože Černovice opustil jen pohár jeden, který odjel do Č. Budějovic za druhé místo. Bronzový si odnesla Dominika Jandová a vítězkou se stala Pavlína Nymburská. Tomu se říká načasovat formu. Vyhrát republiku to se dá, ale k tomu Černovice ?!!!

Na závěr jako obvykle bych rád poděkoval všem sponzorům, kteří nám věnovali krásné ceny. Město Černovice, Lesy ČR, s.p., Potraviny Dundr, Květinářství Bušová, Masna Černovice, Textil MIMM, Zelenina Souchová, Drogerie Kučera a spousta dalších.

Pavlína Nymburská Mistryně ČR
Pavlína Nymburská Mistryně ČR

Stříbrné družstvo: zleva Kája Janů, Pája Nymburská a Katka Hodinová
Stříbrné družstvo: zleva Kája Janů, Pája Nymburská a Katka Hodinová

Tým z MČR mládeže: zleva Dominika Jandová, Matěj Lemberk, Kája Janů, Pája Nymburská, Katka Hodinová, Terka Kolářová a já
Tým z MČR mládeže: zleva Dominika Jandová, Matěj Lemberk, Kája Janů, Pája Nymburská, Katka Hodinová, Terka Kolářová a já.

Vloženo: 26.4.2017
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceStřelci zvou své příznivce.

Důležitým tématem tohoto článku je pozvání všech našich fanynek a fandů, ale i nezaujatých obyvatel našeho městečka na naše domácí závody. Budou se konat v sobotu 8. dubna 2017 v tělocvičně ZŠ. Začínáme již od deváté hodiny ranní, ale asi ta nejzajímavější část přijde na řadu od 12.00 hod. Představí se opět v exhibici naši nejlepší spolu se střelci jiných klubů. Každý terč a tedy každou vystřelenou ránu snímá kamera, takže zásahy všech závodníků od první až po tu poslední ránu může divák vidět a sám si porovnávat výsledky. Z obecenstva v exhibici postupně vznikne kotel fandů, kteří potleskem odměňují střelce za každou povedenou ránu. Někteří střelci se tak vyhecují k neuvěřitelným výkonům a exhibice se promění v nelítostný souboj. Ne, nebojte se, vše v rámci pravidel sportovní střelby. A že se bude na co koukat, to mi věřte. Pochopitelně myslím tím sportovní pohled. Šárka Jandová, Vlaďka Jiráková a Katka Michálková jsou úřadující mistryně republiky. Tohle trio po černovickém závodě čeká koncem dubna mezinárodní závod v Berlíně. Doprovodí tam reprezentaci ČR. A samozřejmě většina našich pojede koncem března na Mistrovství republiky ve střelbě ze vzduchovky.

Tak to bychom měli to, co nás čeká a teď něco z toho, co bylo. Prostě a jednoduše daří se !!! Stačí to takhle? Nene! Musím je pochválit, protože si pochvalu všichni zaslouží.

Začátkem února jsme byli v Poděbradech. Opakuji se, ale zdůraznit to musím, že jsou to nejtěžší vzduchovkové závody v republice. Za víkend tu na střelce čekají dva až tři závody a případné finále k tomu. Trenér pro naši skupinu jsem sám, takže všichni musí být absolutně samostatní. Čas střelby, disciplína, stanoviště, příprava zbraně, oblečení, náboje i samotná střelba. Pak odpočinek, jídlo, pití, zacvičit a znova závod. Závěr okolo 20. hodiny.

Letos jsem trošku taktizoval a vyplatilo se. Vlaďka Jiráková už věkem postoupila do spojené kategorie "juniorky, ženy" a přiznám, že šance dostat se do finálové osmičky byla z mého pohledu skoro nemožná. Tak jsem zařadil Katku Michálkovou do kategorie dorostu, abychom měli i tam zástupce. Katka začala mizerně, ale pak se chytla a stoupala k té finálové osmičce. Povedlo se. Bude finále! A co Vlaďka? No pozor! To mi hlava nebere. Prvních 10 ran výborně, další ještě lepší - průběžně třetí mezi ženami! I tady je finále na dosah. Už mi holky zase dělají nervy. V závěru jí už sice ,docházel dech", přesto se do finále dostala! Střelila základní závod ve svém osobním rekordu. Tak na to holky nečučte a koukejte přešroubovat zbraně pro střelbu vleže. Za půl hodiny jdete na plac - 60 ran počítaných na desetiny bodu.

Katka střelila svůj standard a co Vlaďka? Nasypala to tam za 25 minut a jak!!! Já závod neviděl, ale přišla jako sluníčko. Jo, když se daří, tak se daří. Cože?! Výsledek 599 a na desetiny je druhá??? Teda holka, ty máš den - další finále! No nic, není čas. Honem zase šroubovat. Za 5 minut na finále pro změnu ve stoje Katka a po ní Vlaďka. Mezitím samozřejmě střílí další. Dominik Klimeš celkem slušný výsledek v kategorii mužů - no jo, je to tak, už mě přerostl. Petr Nymburský to má jako přípravu na Evropu, takže finále je povinnost. V něm trefil bronz, ale začátek byl na ručník. No, ještě potrénujem!!! Petr Zíka se tady rozstřeloval o účast na Letní olympiádě mládeže v Brně a to se povedlo!!! Pojedou v červnu s Katkou Michálkovou jako nejlepší střelci z Kraje Vysočina.

Na druhé straně střelnice byli od rána naši mladší vleže. Trhlinu v týmu jsme měli už z domova, když s námi nemohla ze zdravotních důvodů odjet Kája Janů. Sobotní závody těch mladších byly trochu upracované a nervózní, takže žádný zázrak. Mezi staršími střílí od začátku roku Sabča Vachtová, ale zatím se trošku hledá. Někteří si potom zkusili i speciální závod 60 ran vleže, aby se mohli poměřit s nejlepšími. Třeba Pája Nymburská se poprvé v životě utkala ve stejném závodě proti bráchovi. Nerovný to souboj! Tenhle závod seděl Matěji Lemberkovi, který vyprášil kožich nejednomu zkušenému střelci a bral celkové 24. místo.

Ale vraťme se na finále - Katka proti sedmi. Doma jsme to trénovali, ale nic moc to nebylo. V Poděbradech se stal z Katky profík. Nespěchala - střílela skoro poslední, na doraz s časem, ale přesně. Docvakávala mířidla, žádná velká chyba. Taky po šesti ranách se uhnízdila na prvním místě a bojovala o něj celé finále s holkou z Liberce a Brna. Liberečanda nakonec dala dvě osmy a jde ven, takže zbývají poslední dvě rány. Padla poslední rána a ? Malá chybička Katky a bezchybná Eva z Brna. Do Černovic jede stříbro z Poděbrad! Nejsem smutný, soupeřka byla dneska lepší, ale Katka střílela skvěle!! Tak, a teď je na řadě Vlaďka. Ta fakt dneska po hale jezdí jak urvanej vagon. Bude to hodně těžký, ale nemá co ztratit. Jsou tu tři, které pojedou na Mistrovství Evropy, tak se ukažte! Vlaďka moc pěkný začátek, dokonce jedna Evropanka vypadává. Nakonec si Vlaďka vystřílela páté místo - tzv. velké pódium!!

A ten nejdůležitější výsledek nakonec. Zrodil se až v neděli. Tak nenápadně, naše malá Katka Hodinová si lehla a úplně sama si odstřílela 30 ran vleže - 299 bodů a víte co? No přece vyhrála !!! Celé dopoledne,(střílelo se 5 směn!), svítila na tabuli jako vítězka. Tak kolekce medailí v letošním roce je kompletní. V neděli už pěkně střílela i Pája Nymburská - 297 bodů - 7. místo, jediný bod od medaile. Dorazila za námi i Dominika Jandová - 299 bodů ve starší kategorii bylo "až" 12.místo. I Šárka Jandová ve stoje v ženské kategorii střelila hodně pěkný výsledek - sedmá v ženách po týdenním tréninku na lyžích, pro mě dobrý.

V březnu odjíždíme opět na týden na soustředění do Plzně a pak nám držte palce na republikách. Výsledky jsou rok od roku vyšší a tak nevíme, jak to dopadne. Sami pořadatelé mají zamotanou hlavu a chtějí prosadit nějaké změny.

A nakonec ještě musím poděkovat za všechny výsledky a práci, kterou v klubu předvedla Klárka Zíková. Je to medailistka z Mistrovství republiky v malorážce a od 1. ledna 2017 se střelbou končí.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Fotky ze všech našich akcí si můžete prohlédnout na internetových stránkách http://petrnymbursky.rajce.idnes.cz/

Zlatá Kateřina Hodinová
Zlatá Kateřina Hodinová

Vlaďka Jiráková - životní závody
Vlaďka Jiráková - životní závody

Stříbrná Katka Michálková
Stříbrná Katka Michálková

Vloženo: 21.2.2017
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceMalorážková sezóna z pohledu trenéra? Nečekaná medaile a stříbro z Polska

Nečekaná medaile.
Když píšu tenhle článek, tak výsledky závodů jsou již několik týdnů staré. Přesto některé zážitky a prožité chvíle asi nikdy nezapomenu. V letošním roce jsem udělal zajímavou změnu. Začátkem září vždy střílíme v Plzni Mistrovství republiky z malorážky a letos hned potom proběhlo AK-Mistrovství světa v Polské Bydgoszczi. A já si vzal tentokrát dovolenou! No co, stejně si to musí nastřílet sami, tak ať se snaží. Sbalil jsem jim fidlátka, tedy mám na mysli patrony, zajistil ubytování a vše předal kolegům Jandovi a Hrádkovi. A já frčel do Španělska k moři.

První výsledky jsem sledoval ještě doma. Petr malorážka vleže - bronz a stříbro (pátek). Další mě ještě stihly na letišti. Petr v polohovém závodě 3×40 ran - stříbro a zlato (sobota). Holky to měly tak napůl. Střílely polohovku 3×20 ran. Šárka zmastila jednu položku vkleče a pak to prý vydřela úžasným ležákem. Z dvaceti ran dvě devítky je fakt dobrý! Katka udělala výsledek v rámci možností, ale Vlaďce se moc nedařilo. Trošku víc nervozity a pak je všechno jinak. Tak se snažte a pište, já padám, teda vlastně letím.

V neděli jsem si užíval španělského sluníčka a prosolené vody. Zas to přesolili, nedá se to pít. Pípla SMS. Tak jak? Malorážka 60 ran vleže - Katka 614,4 bodu - 10. místo! No konečně!!! Poslední měsíc jí to vůbec nešlo a byla z toho hodně nervózní. Tak v pravý čas to sedlo. Naopak Šárka s Vlaďkou se prý doslova protrápily přes celý závod. U Dominika opět sluníčko a jeho oči dohromady nejdou, tak to taky nevyšlo. Ještě máme další želízka v ohni, ale musel jsem si chvíli počkat. Ležel jsem v písku jak vyvrženej vorvaň a zas to píplo. Malý holky mají bronz v družstvu!!! To mě zvedlo! Klárka Zíková a Dominika Jandová střelily na hranici svých osobáků a spolu s Míšou Vlčkovou z H. Cerekve přestřílely 16 družstev včetně Dukly Plzeň!!! Velká slunná gratulace.

Stříbro z Polska.
Tak a co to Polsko? V té době byl Petr ještě na cestě. Bydgoszcz je v severní části Polska 700 km od Plzně, autem bratru 9- 10 hodin. Tak šťastnou cestu! Po příjezdu prý skvělý oběd na udržení linie. Všichni čeští střelci strávili noc na toaletách. Tak nám začalo Akademické mistrovství světa!

První závod začal ve středu. Dokonce se nám podařilo přesvědčit náš telefon ke spolupráci s místní hotelovou sítí a mohli jsme závod sledovat on-line. Švýcarská firma Sius totiž tyto velké závody zabezpečuje svojí technikou. Elektronicky snímá každou ránu všech závodníků a přenáší v přímém přenosu do celého světa. Takže my ve Španělsku sledovali, jak Petr v Polsku dělá díru do světa, teda do terče. Začal polohovým závodem z malorážky 3×40 ran, tzv. ,eliminaci", kdy z padesáti střelců postupuje třicet do druhého dne. Postoupil. Byl třetí - 1163 bodů. Střílel pěkně, bez velkých chyb, zítra bude hůř. A bylo! Stejný závod, jen větší nervy. Říká se mu ,kvalifikace" a prvních osm postupuje do finále o medaile. Střel to jako včera a máš to doma!

Tentokrát jsme nebyli u moře, ale u bazénu, abychom chytli přenos. To lehátko se potí asi ještě teď. Petr opět dával pěkný rány, ale průběžně v té první osmičce nebyl. Čtyřicet ran vkleče dopadlo jako včera. Teď vleže a pokud možno bez chyb. V takovémto závodě každá devítka může znamenat ve výsledku i velké rozdíly. 40 ran - 4 devítky. Fajn, to je o bod lepší jak včera, ale je pořád na desátém místě! Tak a teď stoják. Tam je dost soupeřů horších, takže je třeba zachovat chladnou hlavu. První položka byla špatná, rány všude okolo desítky a ne a ne ji trefit. Pak dvě položky zase sedly! Přišel závěr a já už počítal. Číňani chybujou, Francouz taky, ale Ind se tlačí nahoru. A Petr pořád desátý, a teď dal osmu! Ještě dvě rány, ty musí!!! být desítky. A taky byly. Tak má dostříleno a musí počkat, až dostřílí všichni. Hele, Angličan klesnul, Francouz taky - Petr je ve finále!!! Tak to byl závod. Díky vysokému počtu středových desítek postoupil do finálové osmičky a bude střílet o medaili. Musím se jít zchladit do bazénu. A pak, že je střelba nezajímavý sport. Ještě než bude finále, stihnem oběd a pak zpátky k bazénu.

Ve finále střílí osm nejlepších 15 ran vkleče, 15 vleže a 15 vstoje. Zase to má svá přesná pravidla, ale to by bylo nadlouho. Přál bych si, aby byl Petr do pátého místa, (ale není to pravda). Chci, aby přivezl medaili!!

Tak kdo tam je?! Dva Poláci. Mají to doma, budou chtít vyhrát. Oba znám, jsou dobří, ale jeden to určitě nedá. Chlápek ze severu - Fin - toho neznám, Thajce ani Korejce taky ne. Tam moc často nejezdíme. Zato Inda znám. Ten jezdí po svěťákách a i do Plzně zabrousil. Je fakt dobrej a finále umí - abonent na medaili. A kolega Slovák. Aspoň si kluci v kabince můžou pokecat. Pomůže to oběma. Petra taky znám. Trošku. Ve finále se umí zakousnout do soupeře a nedá ránu zadarmo. Zdá se, že s novou malorážkou si začíná rozumět. Jen mám trošku obavy ze střelby vstoje. V základním závodě je špička, ale finále potřebuje trošku vylepšit. Emmons má taky ve finále mezírky.

Tak jdem na to - klečák. První rána trochu utržená a další perfektní. Po patnácti ranách je první. To je mazec? Pěkně se to promíchalo. Tak pojď na ležáka. Druhých pět ran se trošku rozlezlo, ale pak to zase sehnal všechno dohromady. Po třiceti ranách - to mi hlava nebere - Petr pořád první. Pod ním se to bije mezi sebou, velikost závodu dělá svoje. Za ním je Polák. Ve stoje je lepší, to bude hodně těžké. Tak makej, já fakt chci tu placku, ať je jakákoliv. Ke konci stojáka se už odzadu vyřazuje. Čtyři jsou už venku, medaile jsou skoro dané. Petr je teď na druhém místě, ale nemůže trefit desítku. Vypadnul bronzový Thajec a Petr má jisté stříbro !!! Na zlato už nezbývaly síly. Aby ne, za dva dny skoro 500 ran. Petr Nymburský vystřílel stříbrnou medaili na AK-Mistrovství světa v Polsku. Byl to jeho životní závod a obrovský úspěch. Jen bych potřeboval sponzora od telefonu, protože gratulace a diskuse ze Španělska do Polska byla celkem obsáhlá.

Vloženo: 23.11.2016
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceStřelci a Černovicko

Když se ohlédnu zpět, tak zjistím, že se na této společensko- sportovní akci letos budeme podílet šestým rokem. Začínali jsme v nám přirozenějším prostředí - na střelnici, ale nyní máme své stanoviště hned na začátku celého dění. Musím přiznat, že zorganizovat toto odpoledne je poměrně náročné z hlediska času, bezpečnosti a hlavně kvality. Bereme to jako ukázku a poděkování všem, kteří nám fandí a podporují nás. A tak se snažíme ukázat věci, se kterými zacházíme. Když vše popisuji v článcích zpravodaje, nedá se na nic sáhnout, zeptat se a nebo přímo vyzkoušet. Kdo měl tedy zájem a našel k nám cestu, (a bylo jich dost, to mi věřte), mohl se seznámit s různými typy zbraní - vzduchovými i malorážkovými, střeleckým oblekem, náboji i terči. Současně byly vidět i naše úspěchy. Stůl zatížený vítěznými poháry a nástěnka s diplomy.

Pro děti pak bylo zajímavé vyzkoušet si přímo střelbu z našich vzduchovek na terč, panáčky nebo špejle s bonbónem - pochopitelně ze starších vzduchovek pro začínající střelce. Jaké bylo překvapení pro rodiče, že to děti mají zdarma! A proč ne?! Fanděte nám, mluvte o nás a to zase pomůže nám. Někomu se třeba zdálo divné, že se o děti při střelbě starají ,nedospělí", ale opak je pravdou. Byly v nejlepší společnosti. Určitě ti malí špunti nevěděli, že je učí namířit mistr - mistryně republiky, že mu dává lízátko jako odměnu za snahu střelec - střelkyně, která má za sebou stovky hodin tréninků, mezinárodní závody, mistrovství Evropy nebo mistrovství světa. A přesto jsou to úplně obyčejní lidé z malého městečka a přilehlých vesniček, kteří se rozhodli něco dokázat a ne sedět u televize a počítače a nudit se. A právě díky této akci se dva střelci dostali k nám do klubu.

Na závěr chci ještě jednou poděkovat všem, kteří nám pomáhají ať finančně či jinou formou a našim střelcům popřát pevnou ruku, jasné oko a silnou vůli, aby se mohli dále měřit s velkokluby ČR.

Vloženo: 14.7.2016
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceDalší mistři z Černovic

První víkend v dubnu se každoročně koná Mistrovství ČR mládeže do 14-ti let a to už pár let v Plzni. Nikomu jistě neuniklo, že poslední dobou máme hodně silný tým. Letos se mezi nejlepší střelce z celé ČR nominovalo sedm našich ležáků, mezi nimi si svou premiéru odbyly Kája se Sabčou a pro Petra Zíku to bylo bohužel poslední MČR v leže.

Jako první se do toho pustili Kája a Petr. Petr se s tím pral velmi zkušeně, ale přesto se nevyvaroval několika chyb a z výsledku 296 bodů byl zklamaný. Na druhé straně haly se dala nervozita krájet. Kája tam s ledovým klidem sázela centry. Prvních 10 ran - 100, dalších 10 opět 100, posledních 10 ran bylo pro nás jako diváky nekonečných. Po 25. ráně odpočinek a další rána už do středu nešla. Nevadí, tak teď zvládnout ještě další čtyři. Zvládla! 299 na prvním MČR, to se jen tak nevidí. Další směnu byly na řadě Pavlínka se Sabinkou. Pavlínka minula desítku jen třikrát, takže střelila bod pod svým osobním rekordem a to je také velmi pěkný výsledek. Na Sabču padla nervozita prvního mistrovství, přesto střílela skvěle a celkových 285 nebyl vůbec špatný výsledek. V poslední směně se pak představila Kačka s Domčou a s Matějem. Domča si to vyřešila hned první ranou, která ji nakonec trochu mrzela. Kačence se povedlo krásných 294. Matěj se dlouho chybám vyhýbal, ale nakonec tam stejně čtyři devítky spadly, ale 296 byl další super výsledek. Bylo odpracováno a zbývalo čekat jen na výsledkové listiny.

A jak to nakonec dopadlo? Jak jinak než výborně. Domča si tou první ranu zařídila individuální druhé místo. Káje bysme mohli začít říkat sběratelka brambor, protože na tu zbylo, letos už po několikáté, místo čtvrté. V první desítce se ještě na osmé místo prokousala Pavlínka. Matěj, náš jediný zástupce v chlapecké kategorii do 12-ti let, si z Plzně odvezl krásné páté místo.

Ještě jsme měli v ohni dvě želízka a to družstva. Nebylo lehké je dát dohromady, ale nakonec? Pavlínka se Sabčou a Kačenkou obsadily jedenácté místo. No a to druhé - Kája, Domča a Matěj? Ti s náskokem dvou bodů s přehledem VYHRÁLI.

Suma sumárum, letos jsme z obou republik přivezli dvě zlaté medaile z družstev, jednu individuální stříbrnou, dvě čtvrtá, dvě pátá a jedno šesté místo. To je na ,nějaký malý klub támhle někde z vysočiny" dost dobrý, ne?

Vloženo: 18.4.2016
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceVelká výzva

Závod jako každý jiný, plzeňská střelnice, 40 ran, stejné soupeřky a mohla bych pokračovat dál. Takových závodů už máme za sebou nespočet, ale jen jeden za rok se jmenuje ,Mistrovství České republiky". Nevěřili byste, co s člověkem udělá jen ten název.

Týden před tím jsme se vrátili ze soustředění v Plzni, kde jsme neměly ani šanci přemýšlet o tom, co nás čeká za týden. V neděli jsme si odpočinuly a najednou nám to začalo docházet. Nikdo z nás neodolal pokušení podívat se na startovní listiny. Nebyl den, abych se s Káťou nepotkala ve škole a nepadlo o tom slovo a s Vlaďkou jsme si psaly o tomtéž. Panovala mez námi třemi celý týden všeobecná nervozita. Věděly jsme, že chceme přivést medaili ve družstvech, navíc, jak jsme pak všechny přiznaly, si tajně přály tu nejcennější. Žádná z nás by si neodpustila, kdyby družstvo potopila. Potřebovaly jsme se jakkoli odreagovat a nemyslet na to, šly jsme se raději učit nebo koukat na biatlon. V pátek na tréninku to Vlaďce s Kačkou šlo, tak se trochu uklidnily, zato já jsem znervózněla ještě víc.

V neděli to přišlo. Čas nástupu na stanoviště 17:00, poslední směna, další čas na přemýšlení, no nadšené jsme z toho nebyly. Naštěstí příjemným odreagováním pro nás byly medailové úspěchy Petra Nymburského nebo perfektní výkon Klárky Zíkové, která si premiéru na stojákovém MČR odbyla osobákem. Čas letěl neúprosně dopředu, najednou jsme tam stály připravené na palebné čáře, za námi naši připraveni držet palce a Karel Hrádek s Petrem a panem Nymburským případně poskytnout trenérské rady. Jako obvykle jsme si vzájemně popřály hodně štěstí a pak už bylo na každé z nás, jak se s tou odpovědností popereme.

Kačka nasadila ,poker face", střílela si to svoje, a jak už to bývá, skoro nic si z toho závodu nepamatuje. Vlaďka si v průběhu závodu odešla za Petrem pro cennou radu a byl z toho super výsledek. Já jsem se s tím doslova prala sama, protože jsem do toho byla zakousnutá a bála jsem se, že kdybych odešla, ztratím koncentraci. Pořád se mi něco nezdálo, pořád to nebylo úplně ono, tak jsem se neustále snažila dovést ty rány k dokonalosti. Abych nezapomněla, střílel s námi i Dominik. Tomu sice vůbec nevyšel začátek, ale nakonec z toho vykouzli poměrně slušných 380,4.

Konečně jsme to měly za sebou. Kačka spokojená, Vlaďka taky, já trochu zklamaná. Každopádně jsme do toho daly všechny tři úplně všechno a nezbylo nám, než čekat. Když vylezly výsledky jednotlivců, vypadalo to, že jsme fakt smolařky. Kačka čtvrtá se ztrátou tří desetin na Míšu Kailovou na třetím místě, Vlaďka pátá, já šestá. Pomalu jsme balily, když doslova přilítl pan Nymburský, který celou dobu chodil jak mlsný pes a počítal. Zářil jak sluníčko a my čekaly, co z něj vypadne. ,Holky, máte zlato!" Cože? Fakt? Jako vážně? Nemohly jsme uvěřit, že jsme to fakt dokázaly. Najednou se ta drobná zklamání ze čtvrtého místa nebo ne úplně povedeného výsledku rozplynula.

Největší radost jsme měly z toho, že jsme ten strach zvládly, i když to nebylo úplně jednoduché. Teď můžeme s hrdostí říkat: ,Jsme mistryně České republiky".

Vloženo: 26.3.2016novoroční přání

Vloženo: 24.12.2014
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceIWK Mnichov

Na oficiálních stránkách IWK Mnichov najdete výsledky našich střelců ze závodů v Mnichově.
První den se Šárce i Petrovi nevydařila poslední rána závodu a oba je to stálo minimálně 10 míst v konečné výsledkové listině. Přesto oba hodnotím jako výborné výsledky. Druhý den se oba poučili a Petr střelil svůj letošní nejlepší výsledek 621,2 bodu a obsadil 12. místo, pouhý bod od finále. Šárka také vylepšila svůj výsledek na 405,0 bodu a jako úplný nováček a náš nejmladší účastník závodů světového obsazení odjíždí z Mnichova se vztyčenou hlavou, protože opravdu oba dny podala velmi pěkné výsledky.
Petr byl oba dny nejlepší z české výpravy juniorů a bereme to jako velmi povedenou generálku na ME v Moskvě, kam odlétá na konci února.

Vloženo: 25.1.2014
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceGP Plzeň

Ve dnech 10.- 11.1.2014 se v Plzni střílel mezinárodní závod GP Plzně ve střelbě ze vzduchové pušky vstoje, kterého se účastnili střelci z 21 států světa.
Od nás za ČR střílel Petr Nymburský, který první den po pěkném základním závodu ve finále obsadil páté místo. Druhý den mu vůbec nevyšel a skončil třináctý.
Výborné výsledky na svůj věk a zkušenosti na mezinárodním poli podala v kategorii juniorek Šárka Jandová. V sobotním závodě dokonce zůstala pouhé 0,3 bodu za osmičkou postupujících do finále (408,7 bodu v desetinách a počítáno na celé body 394). Ve svém osobním rekordu byla nejlepší českou juniorkou a tím si vystřelila nominaci na závody světového obsazení - IWK Mnichov. Tam pojede společně s Petrem 22.ledna 2014.

Šárka Jandová

Šárka Jandová

Další foto ze závodu v mojí fotogalerii

Vloženo: 13.1.2014
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK Černovicenovoroční přání

Vloženo: 24.12.2013
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK Černovicenovoroční přání

Vloženo: 21.12.2012
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceOhlédnutí za malorážkovou sezónou.

Během letních a zčásti i podzimních měsíců probíhají závody, soustředění i další akce spojené se střelbou z malorážky, kterých se i my pravidelně účastníme. Protože jich je opravdu mnoho, pokusím se vyzdvihnout ty nejdůležitější a pochopitelně ty, kde se nám nejvíc dařilo!
     Vezmeme to ve dvou rovinách. V první bych se zmínil o našem juniorském střelci Petru Nymburském. Ten začal sezónu tak, jak si asi přeje každý, a to několika vítězstvími v nominačních závodech - říkejme tomu "Velký pohár" a tím se probojoval mezi muže na Světový pohár do Mnichova. Ve třech závodech, které tam jako jediný český junior střílel, byl vždy v první polovině všech nejlepších mužů světa. Byli jsme se tam za ním podívat a byl to pro nás opravdu úžasný zážitek. Dalším závodem, kam jel, bylo setkání juniorů v německém Suhlu. Opět jsem byl svědkem pěkného závodu ve střelbě v leže a úchvatného finále, kde Petr zůstal půl bodu od medaile. Tyto výsledky Petra posunuly na Mistrovství Evropy do Boloni v Itálii. Spolu s ním začátkem července odjela i Monika Vránková z Vlkosovic. Před odjezdem se ale cítil trochu unavený, a to se projevilo v obou závodech. Ani Monice ani Petrovi se závody v Itálii nepovedly podle jejich představ. Řekl bych, že podali průměrné výkony. Kdo by taky čekal nějaké ohromné výsledky, když tam stříleli ve 40 stupňovém vedru, ve střeleckém obleku a k tomu se přidával i silný vítr. Jsme zvyklí na chladnější klima.

A teď bych se vrátil zpět k našim mladším střelcům. Ti bojovali v oblastní lize a krajské lize o co nejlepší umístění, což se jim také povedlo. Krajskou ligu vyhrála Kristýna Jandlová, třetí byla Šárka Jandová a pátá Vlaďka Jiráková. K tomu máme nejlepší krajské družstvo.

Finále v německém Suhlu - Petr Nymburský
Finále v německém Suhlu - Petr Nymburský

Drážďany.

Jako překvapení letošního léta byl výjezd do Německa do Drážďan. Ano, pro svoji první zkušenost do ciziny vyrazily Šárka Jandová, Kristýna Jandlová, Vlaďka Jiráková a Adriana Toufarová. S nimi jako zkušený střelec Petr Nymburský ml. Střelnice tam byla pěkná a výsledky pro mě opravdu výborné. Holky se nelekly a bojovaly jak s němčinou, tak i s místními střelci. Pro mě byla největším překvapením Šárka Jandová, která přijela z dovolené a bez tréninku tady vysekla svůj osobní rekord 580 bodů a brala zlato !!! Myslím, že je to jeden z nejcennějších triumfů její dosavadní kariéry. Za ní na bronzu byla Kristýna a těsně pod bednou byly Adriana s Vlaďkou. Petr si také odvezl 2 placky - zlato a stříbro. Němci asi začali hledat na internetu, kdeže je to město Černovice v ČR.

Ale zpět do Čech. Od června do srpna probíhají vrcholné dorostenecké závody v ČR - "Malý pohár". Je to tříkolová soutěž s postupem do finále. V prvním kole v Karlových Varech se trefili Petr Hovorka, Kristýna Jandlová a Adrina Toufarová. Pak se k nim ještě do zářijového finále prokousala Šárka Jandová.
     Na finále jsme se připravili na soustředění v Plzni a bylo to dobře. Holky si naladily formu a střelily moc pěkně. 7. místo - Šárka Jandová 579 bodů, 9. byla Kristýna Jandlová 578 a kousek za nimi pak Adriana Toufarová. Petr Nymburský už zase dostal chuť a ve třech závodech sebral zlato a dvě stříbra.

Soustředění v ASC Dukla Plzeň - Šárka Jandová
Soustředění v ASC Dukla Plzeň - Šárka Jandová

Mistrovství ČR.

O 14 dní později se pak konalo Mistrovství ČR. Nominováno bylo 9 černovických malorážkářů!!! To se zatím ještě nikdy nepodařilo. K pěti z "Poháru" pak přibyla Vlaďka Jiráková, Dominik Klimeš, Eliška Jandlová a Katka Michálková.
     Velkou dávku smůly si tady vybral Petr Nymburský, který v obou závodech, které střílel, několikrát těsně minul desítku a zůstal tak bez medaile. Ve třech směnách střílelo všech zbývajících osm našich borců.
     Začaly Katka, Adra a Šárka, a to každá na úplně jiné straně střelnice. Katka, jako úplný nováček v této soutěži, si počínala velmi dobře. Když jsem jí chtěl v průběhu závodu poradit, rozhodčí si významně poklepal na sako, že prý má žlutou kartu v kapse( je to jako ve fotbale), tak jsem se zase posadil a uklidnil se. Jo, já vím, diskutovat na palebné čáře je zakázáno. Adriana zvolila pěknou svižnou střelbu a trefila 580 bodů, v konečném pořadí 15. místo. Šárka měla trochu smolných devítek, takže bylo rozumných 570 bodů. Po této směně jsme všichni věděli, že úspěch našeho družstva visí jen na Kristýně Jandlové. Ta střílela společně se sestrou Eliškou a Vlaďkou Jirákovou, takže jsem zase nevěděl, kam dřív koukat. Hlídal jsem převážně Elišku, které se chvilkami vůbec nedařilo. Vlaďka se rvala se sluníčkem a sama se sebou do poslední rány. Výsledek 550 bodů jsme brali jako pěkný. Ona sama měla obrovskou radost. Jak už jsem psal, výsledek našeho "A" družstva Jandová, Jandlová, Toufarová závisel na Kristýně. Po závodě sama vůbec nevěděla, kolik by to mohlo být, a tak se čekalo na rozhodčí. Spočítali 583 bodů - 10. místo a družstvo ??? O jediný bod čtvrté!!! Po chvilce zklamání, že není medaile, jsme si všichni uvědomili, kdože nás to přestřílel. Manušice v novém českém rekordu, Brno, které starý rekord vyrovnalo a Dukla Plzeň, která byla kousek pod rekordem. No a řekněte, je to ostuda být čtvrtí?? Já vím, placka je placka.
     Abych nezapomněl, nakonec stříleli kluci, Petr Hovorka a Dominik Klimeš. Ten měl drobnou závadu na zbrani, a tak celý závod měl komplikovanější. Petr si střelil svůj rozumný výsledek 566 bodů a skončil v polovině startovního pole. Z republiky jsme jeli opravdu spokojeni, protože výsledky byly hodně pěkné.
     Tím nám zase skončila sezóna malorážky a na zimu se vracíme zpět do školní tělocvičny na vzduchovku. Do klubu se nám přihlásilo pět nových malých střelců a uvidíme, jestli z nich náhodou nevyroste nějaká/ý Emmons.

Účastníci Mistrovství ČR
Účastníci Mistrovství ČR: zleva: Dominik Klimeš, Šárka Jandová, Katka Michálková, Adriana Toufarová, Vlaďka Jiráková, Petr Nymburský, Eliška Jandlová, Kristýna Jandlová a Petr Hovorka.

Na závěr bych chtěl opět vyzdvihnout naše sponzory. Tentokrát hlavně podnik Lesy ČR, s.p., který nám věnoval sponzorský dar na soustředění a účast na Českém poháru talentované mládeže a Mistrovství ČR v kulových zbraních. Samozřejmě děkujeme městu Černovice a místnímu mysliveckému sdružení, které nám umožňuje trénovat na zdejší střelnici.
V dalších závodech přeji pevnou ruku a jasné oko.

Vloženo: 20.11.2012
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceMistrovství ČR mládeže 2012

V sobotu 7.4. se v Brandýse n.L. konalo MČR mládeže ve střelbě ze vzduchové pušky. Nominovalo se více jak 150 mladých střelců z 36 klubů naší republiky. Z Černovic bojovalo o medaile i pěkné výsledky 7 střelců: Eliška Jandlová, Katka Michálková, Vlaďka Jiráková, Šárka Jandová, Kristýna Jandlová, Adriana Toufarová a Dominik Klimeš.
Černovický tým se vracel velmi spokojený, protože všichni střelci stříleli na hranici svých osobních rekordů, což na takovém závodě není obvyklé.
Kateřina Michálková - bronzová medaile 298 bodů - osobní rekord.
Adriana Toufarová a Kristýna Jandlová se kvalifikovaly výsledky 299 b ( vyrovnané osobní rekordy) do osmičlenného finále. Tam se dokonce ještě rozstřelovaly K.O. ranou se soupeřkami jiných klubů a vybojovaly 4. a 5. místo. Adriana prohrála bronz o pouhou 0,1 bodu právě poslední K.O. ranou 10,4. Její soupeřka z Manušic střelila 10,5. Opravdu se nemá za co stydět !!!!
     Páté místo jen o jediný bod od bronzové příčky pak získalo družstvo Toufarová, Jandlová, Jiráková. Zůčastnilo se 25 družstev.
     Stejně tak o jeden bod pod stupni vítězů zůstala Eliška Jandlová - také 5. místo - vyrovnaný osobní rekord.
     13. a 14. místo pak braly Šárka Jandová a Vlaďka Jiráková výsledky 297 - těsně pod svými rekordy.
     Drobné problémy se zbraní se projevily na výsledku Dominika Klimeše, který jel na své první MČR. Pro mě i moje dva trenérské kolegy byl tento závod úžasný. Celý tým se sjednotil a bojoval jako kolektiv. Dohodli jsme jakousi motivační sázku, kterou jsme tak neměli šanci vyhrát. Za to patří všem poděkování!

Pro všechny, kromě Elišky a Katky, bylo toto MČR poslední vleže, protože začínají s novou sezónou střelbu vstoje. Bude to o poznání náročnější a všechny nás čeká mnoho nových zážitků.

Vloženo: 11.4.2012
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceIWK Suhl 2011

Ve dnech 1-4. 5. 2011 se konal mezinárodní závod IWK v německém Suhlu. Účastnil se pětičlenný kolektiv juniorů a stejný počet juniorek - puškařů. K tomu osm pistolářů, pistolářek. Z našeho kraje se tam prostřílel Petr Nymburský z SSK Černovice a Monika Vránková v současnosti již plzeňská.
     V těžkých povětrnostních podmínkách vybojovalo české družstvo juniorů stříbrné medaile, družstvo juniorek medaile bronzové. Nejlepší z českých juniorů byl Petr Nymburský, kterému vysloveně tyto těžké - hlavně větrné podmínky vyhovovaly. Hned v prvním závodě malorážky vleže vybojoval stříbrnou medaili, když za vítězem ze Švýcarska zůstal 1,6 bodu výsledkem 688,4b. Ve druhém závodě byl 20. těsně pod hranicí svého osobního rekordu a v poslední disciplíně 3x 40 ran mu chyběl pouhý bod k postupu do finálové osmičky. Těmito výbornými výsledky potvrdil nominaci na Mistrovství Evropy v Bělehradě začátkem srpna. Za jednotlivce dále přidala pro český tým bronzovou medaili ve střelbě ze vzduchovky Monika Vránková, která pochází právě z černovického klubu. Byla i členkou bronzového družstva juniorek.

stříbrný Petr Nymburský
stříbrný Petr Nymburský
bronzová Monika Vránková
bronzová Monika Vránková

Vloženo: 6.6.2011
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceMistr České republiky 2011 je z Černovic.

V polovině března se v Plzni konalo Mistrovství ČR ve střelbě ze vzduchovky vstoje. Černovické barvy hájili 3 zástupci dorostu - Tomáš Filípek s Petrem Hovorkou jako úplní nováčci v této kategorii a Petr Nymburský, který už má v této disciplíně i mezinárodní zkušenosti. Za juniorky střílela Eliška Krenarová. Netajili jsme se tím, že si chceme přivézt medaili, protože forma Petra byla stabilní, ale tíha odpovědnosti veliká. Všichni z našeho klubu klukům fandili a doma netrpělivě čekali na výsledky závodu.
     Ten začal pozdě odpoledne. Po prvních 10 ti závodních ranách Petr ztrácel 5 bodů a přišel si se mnou popovídat - bylo to zlé. Na stanoviště se vrátil klidnější a dalších 10 ran bylo výtečných. Mezitím Tomáš s Petrem Hovorkou k mému úžasu drtili své soupeře a svým klidem a bojovností uklidnili i mě. Závěr závodu byl nádherný. Petr Hovorka vydržel nasazené tempo a nastřílel 358 bodů. Tomáš překonal svůj osobní rekord o 14 bodů a výsledkem 374b bral 5. místo!!! To už jsem věděl, že i v kategorii družstev budou kluci hodně vysoko. Teď už vše viselo na Petrovi, který, jak už bývá jeho zvykem, končí jako poslední. U všech soupeřů už byly výsledky na tabuli a Petrovi zbývaly ještě 2 rány. Stálo za ním snad 30 lidí a všichni věděli, že si jde pro titul, ale ustojí ten tlak? Věděl jsem, že má 3 body náskok, ale i to se dá jednou špatnou ránou ztratit. Když vystřelil tu poslední, a bylo to 10,7 věděli jsme, že zlato a titul Mistr ČR je jeho. Byl to nádherný pocit. Po roce 2007, 2008 a 2011 je tak Petr Nymburský trojnásobným mistrem České republiky! A jak už jsem předeslal, kluci v družstvech byli fakt vysoko. Získali stříbrné medaile!!! Radost byla obrovská a poděkování patřilo celému týmu, třeba jen za morální podporu doma u telefonů.
     Zhruba o 14 dní později po tomto obrovském úspěchu jsme jeli do Prahy, kde bylo Mistrovství ČR těch mladších a to vzduchovka vleže. Sem se probojovala čtveřice našich děvčat - Šárka Jandová, Adriana Toufarová s Kristýnou Jandlovou a jako nováček je doplnila Vlaďka Jiráková. Naše slečny měly letos celou sezónu poněkud rozpačitou. Když vyhrávala jedna, dalším se nedařilo, takže připravit a načasovat formu všech čtyř na nejdůležitější závod sezóny nebylo jednoduché. Poslední trénink ukázal hodně dobré výsledky - dokonce i jeden bezchybný (300 bodů), ale závod je věc jiná. Všechny se pohybovaly 2-3 body pod svými osobními rekordy, ale opravdu se snažily prodat vše a bojovaly do poslední rány. Jenže v této kategorii i jedna chyba znamená ztrátu medailových pozic. Šárka brala tedy desáté místo - 3 body od medaile a ostatní byly hned za ní. V kategorii družstev pak holky byly 8. z přihlášených 23. Myslím, že ve velké konkurenci uspěly velmi dobře.

Jak už jsem se zmínil, připravit střelce na vrcholné závody opravdu není jednoduché. Je to spousta času stráveného na střelnici, v tělocvičně, při plavání, rehabilitaci a pak také v autě. Skoro každý druhý víkend jsme někde na závodech, které nejsou zrovna blízko. V Plzni už jsme skoro doma, pak je to Praha, Brno, Kolín, Poděbrady, Česká Lípa, Karlovy Vary, Šumperk a další. To jsou poměrně vysoké náklady, které z toho plynou. Možná vás bude zajímat i něco o výbavě střelce a její hodnotě.
     Základem je střelecký kabát, který je ze speciálního tvrzeného materiálu. Nebo celý komplet s kalhotami. Cena takového kompletu je až 35000,- Kč. K tomu speciální boty za 4, rukavice za 2 a řemen také za 2 tisíce. O drobných doplňcích se ani nedá mluvit. A teď něco do ruky! Vzduchovka české výroby pro začátečníky je za 10 a pomalu se dostaneme k těm našim nejlepším. Jsou to zbraně značky Anschutz, Walter a Feinwerkbau německé výroby a cena jedné je 30 až 60 000,- Kč. Ano, bavíme se stále o vzduchovce!! Takových máme osm. Pro zajímavost, cena naší nejdražší malorážky se s různými doplňky a hejblátky vyšplhala až na 80 000,- Kč. Asi je jasné, kdo s ní střílí. Ale i ostatní mají velmi kvalitní zbraně, jejichž hodnota se pohybuje od 40 do 60 tis. Kč. Některé vám rádi předvedeme na střelnici při akci "Černovicko se baví". Třeba i s kompletní výbavou. Přijďte se podívat.
     Teď již určitě chápete, proč jsme rádi za každý sponzorský příspěvek a finanční dar. Chci hlavně poděkovat městu Černovice, od kterého se nám dostává nemalé podpory. Pod jeho záštitou se v dubnu konal u nás doma závod, na který přijelo 40 střelců. Starosta města spolu s paní ředitelkou školy nakonec předali poháry a medaile nejlepším. Byli mezi nimi samozřejmě i naši. Zmíním jenom ty nejmenší medailisty - Annu Bílkovou, Elišku Jandlovou a Dominiku Jandovou. Na závěr sezóny to bylo skvělé a hlavně přátelské setkání malých střelců.

Nastupuje sezóna letní, malorážková, a tak nás budete mít možnost potkat na myslivecké střelnici při pátečních odpoledních trénincích.
V dalších závodech přeji pevnou ruku a jasné oko.

SSK Černovice
uprostřed mistr ČR Petr Nymburský, vlevo a vpravo soupeři SSK Opava
SSK Černovice
stříbrní kluci z mistrovství ČR : zleva Petr Hovorka, Petr Nymburský, Tomáš Filípek
SSK Černovice
děvčata z mistrovství ČR v Praze:
zleva: Kristýna Jandlová, Adriana Toufarová, Vlaďka Jiráková a Šárka Jandová.

Vloženo: 2.5.2011
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK ČernoviceFinále ČPTM jaké nemá obdoby.

Než se dostanu k letní činnosti našeho klubu, tak je pro mě důležité napsat o velkém úspěchu Moniky Vránkové na Mistrovství světa v Mnichově. Ve střelbě v malorážce 60 ran vleže byla členkou českého týmu juniorek, který získal titul mistryně světa v družstvech. Je to obrovský úspěch pro celou českou reprezentaci a také pro nás, když si uvědomíme, že u nás vlastně začínala. My všichni jí tímto opět gratulujeme a přejeme mnoho dalších vydařených závodů.

A teď zase zpět do Černovic. My jsme zase projeli řadu závodů v malorážce s menšími i většími úspěchy. Pro holky jsme koupili novou, nazvu ji "dámskou" malorážku, aby mohly jezdit s námi. Zkusily si střelit v Karlových Varech, České Lípě i v Plzni na jednotlivých kolech Poháru talentované mládeže. A ono nám to šlo!! Takže se přiblížilo finále a tam se prostřílela Šárka Jandová, Kristýna Jandlová, Tomáš Filípek a samozřejmě Petr Nymburský. Ten v jednotlivých kolech skoro všechny disciplíny vyhrál.
     Finále poháru je tak prestižní závod, že se nejednomu střelci roztřesou kolena. Za naší éry jsme doposud získali jednu stříbrnou medaili a tu má právě Monika Vránková. Střílí se tu 3 disciplíny a to podle toho, kdo se kam probojoval. Naši, kromě Petra, stříleli až v neděli, a to malorážku vleže. Petr k tomu měl ještě vzduchovku vstoje a malorážku polohový závod – vleže, vstoje a vkleče po 20–ti ranách.
     Nevím, který ze závodů byl horší, ale pro mě asi v sobotu Petrova polohovka, když po pěkném ležáku začal hodně kazit vstoje. To mi moc dobře nebylo. Nakonec to srovnal ve druhé položce a trochu v klečáku. Soupeřům nakonec nadělil 6 bodů a bylo z toho vítězství a tedy p o h á r !!!!
     Po první výhře se už přece střílí líp. Petr byl rozhodnutý, že chce mít i pohár ze stojáka vzduchovky a tím obhájit vítězství v jednotlivých kolech. Začátek zase trochu pokazil, bylo i trošku smůly – 2 rány o vlásek minuly desítku - tedy 9,9 , ale na konci to dotáhl. Nejdřív jsme tomu moc nevěřili, ale opravdu se to povedlo. Dostal druhý plecháček i s titulem!!! A poslední závod už byla exhibice. Tam bylo vše otevřené – hodně stejných soupeřů, a tak jsme chtěli jakoukoli medaili. K dobré pohodě přispěl příjezd našich holek s Tomášem. Ti samozřejmě byli v supr náladě – už bylo získáno dost, takže šli na ležáka v klidu. Přesto to bylo hodně těžké, ale všichni čtyři se vydali ze všech sil. Holky byly 2–3 body pod svými osobáky a Tomáš skončil na jedenácté příčce s číslem 578 bodů. Petr si vyrovnal osobák 590 bodů a bral třetí pohár – tentokrát stříbrný!!
     Jeli jsme domů všichni nadšeni, protože tohle se na Vysočině ještě nestalo.

Mistrovství ČR malorážky

Hned týden po vydařeném pohárovém finále bylo v Plzni Mistrovství ČR. Jelo nás tam 7 – myslím samozřejmě střelce. Tentokrát se přidala i Eliška Krenarová, Adriana Toufarová a Petr Hovorka. Šárka s Adrianou a Kristýnou si to jely vyzkoušet a očuchat na další sezónu, ale nedaly se! Nakonec byly těsně za půlkou a Šárka si tu dokonce dala osobák. Pro mě dobrý!!! Ve dvanácti letech mezi osmnáctkami!
     U Elišky to letos bylo zase divoké. Za sezónu 3 závody, 3–4 tréninky, no nic moc. V její kategorii bylo 20 slečen zvučných jmen samozřejmě včetně celého vítězného tria z mistrovství světa. Je tu vůbec šance? A ono jo!! Bojovala, až se jí z hlavně kouřilo a dala 578 bodů – 14. místo!! A pak že to nejde.
     Hodně těžký to měli kluci. Startovalo 90 střelců a mezi nimi naši tři. Petr Hovorka byl trošku zklamaný, nevyšel začátek ani konec, ale byl těsně pod 570 body. Tedy fajn. Petr Nymburský měl tentokrát o jednoho soupeře víc. Sice moc chtěl medaili, ale s chřipkou se střílet prostě nedá. Pálí oči, není síla a je zle! Nakonec se ale podařilo 583 bodů a 6. místo. Zato Tomáš se rozhodl, že nedá kůži zadarmo. Sice po závodě přišel, jako by snad trefil kus plechu místo terče, ale pak z toho bylo 580 bodů, 14. místo a hlavně: kluci měli bronz v družstvech! To bylo překvapení a radosti, protože těch družstev bylo 21. Tím skončila celkem vydařená sobota.
     V neděli byla druhá disciplína – polohovka ( 3x20 ran). Z našich jsme měli jen jedno želízko – Petra Nymburského a to bylo pěkně vychladlé. Sice se snažil přes noc nadopovat nějakou dobrotou z lékařského centra, o to ráno vypadal hůř. V závodě v první půli zkazil, co mohl. I sedma tam padla. Pak jsme spolu popovídali a zlepšilo se. Nakonec doslova urval bramborovou medaili a to mu na bronz chyběl bod! Bojoval hlavně pro družstvo za Vysočinu. To ve složení Nymburský(559 bodů), Sváček (542 bodů) a Řádek (541 bodů) získalo stříbro. Od titulu je dělil jen vlásek. Prohráli s Brnem o jednu centrovou desítku, protože bodů měly obě družstva stejně.

Tím nám skončila malorážka a zase se uklidíme do tělocvičny ZŠ a učňovky na vzduchovku. Jestli se chce někdo přijít podívat, pak v pátek od 14–ti do 17–ti hodin.
     V dalších závodech přeji pevnou ruku a jasné oko.


Vloženo: 29.9.2010
Autor: Petr Nymburský, trenér SSK Černovice


Činnost rady KS Pozvánka na VH 23.6.21 Zápis z Výboru 7.11.20 Zápis z Výboru 13.4.20 Seznam členů rady Kritéria podpory . . . Kalendář závodů Seznam SSK Seznam rozhodčích Statut KS ČSS Výsledkové listiny Zimní liga Chotěboř 10.k. Pohár SSK V.Meziříčí Pohár SSK Mostiště Pohár SSK Bystřice Krajské přebory VC Pelhřimova KSL mládeže 2020 ČPTM Finále Memoriál F.Vobra VC Chotěboře VC SSK Chotěboř ČPTM 3.kolo Pohár AVZO H.Cerekev ČPTM 2.kolo Pohár Chotěboře VC Batelova OSL Pelhřimovska 4.k. VC Chotěboře ČPTM 1.kolo OSL Pelhřimovska 3.k. McKay CUP VC Bystřice n.P. VC 0030 VC N.Města OSL Pelhřimovska 2.k. Cena SSK Žďár n.S. Zimní liga H.Brod 11.k. Zimní liga Chotěboř 9.k. Pohár AVZO H.Cerekev VC ZDAR Žďár n.S. Třešťská diabolka Krajský přebor Archiv výsledků Zprávy z klubů SSK Černovice SSK N.Město n.M. SSK Žďár n.S.